Kağan Kahraman


ZEVKLİ AMA KÜLFETLİ BİR SÜPER LİG / AMATÖRDE YAŞ SINIRLAMASI KALKMALI

Geçtiğimiz sezon sonu sürpriz bir şekilde alınan karar ile tüm profesyonel liglerde küme düşme kaldırıldı ve alttan gelen takımlar da liglere dahil oldular.


Süper Lig 18 takımdan 21 takıma yükseldi bu sezon ise 4 takım küme düşerek önümüzdeki sezon gelen takımlarla 20 takım olarak devam edecektir. Bu yüzden sezon uzun ve zorlu geçecektir. Tabii bir an önce pandemi süreci bir an önce bitip seyircili maçlar daha büyük heyecanlar katacaktır. Futbolseverler futbola adeta doyacak.

 

Ancak durum kulüp yönetimleri ve teknik ekipler için pek kolay olmayacak. Çünkü çok yoğun bir maç trafiği olacaktır.  Üzerine Türkiye kupası ve bir de Avrupa'ya giden takımlarımızın müsabaka trafiğini düşünecek olursak gerçekten yönetim ve teknik ekipleri çok zorlayan bir sezon olacak. Sezonu geçirmek için geniş bir kadro kurmak bile yetmiyor. Sakatlıklardan korunmak için iyi bir hazırlık sezonu geçirmek gerekir. Antrenman yoğunluğu ve maç trafiği arasında dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Bunların dışında cezalı futbolcular da olacaktır. Yani kısacası yönetim ve teknik ekiplerin bu sezon işi çok zor Allah yardımcıları olsun.

 

Üzerinde ısrarla durduğum ve durmaya devam edeceğim bir konuda amatör liglerdeki yaş sınırlaması. Birçok amatör lig de ter döken futbolcu kardeşlerimin bu konuda çok büyük serzenişleri var. Yaş sınırlamasının getirilmesine gerekçe olarak genç oyuncuların önünü açmaktı. Yaklaşık 10 yıldır devam eden bu kural acaba araştırıldı mı hiç. Ne kadar faydalı olupta ne kadar genç futbolcuyu kazandırdığı konusunda. Ben bu konuda çok sağlıklı bir araştırma yapıldığını düşünmüyorum. Eğer gerçekten genç futbolcular yetiştirmek ve onların önlerini açmak istiyorsa federasyon başta Süper Lig kulüpleri olmak üzere tüm profesyonel takımlara altyapıya harcama limiti getirmesi gerekir. Nasıl transferde limit koyuyorsa altyapıya da en az %5 harcama limiti koyması gerekir. Çünkü birçok Süper lig'in altyapısında en büyük problemlerden birisi bütçedir. Bulunduğu şehrin dışından genç futbolcu getirip barındırmak ihtiyacını gidermek ve eğitimini katkı sağlamak adına hiçbir harcama yapılmamaktadır. Onun yerine A takıma garantisi olmayan transferler yapılarak hem kulüp hem de Türk futbolunu ekonomik olarak çıkmaza sürüklenmektedir. O yüzden amatör branşta yaş sınırı koymanın Türk futboluna hiç bir faydası olmadığı gibi zararı olmaktadır. Bir takım içerisinde genç bir futbolcuya antrenörden sonra en büyük bilgiyi ve desteği tecrübeli bir abi grubu sağlar. Grup diyorum çünkü eskiden tecrübeli büyüklerin daha çok olduğu dönemlerde bir ağırlıkları vardı takım üzerinde. Hem genç futbolcuları abilik yaparken hem de takım içerisindeki uyumu sağlayan iskelet bir yapıya sahiplerdi. Ancak şimdi gözlemlediğimiz kadarıyla takım içerisindeki o abilerin sayı olarak azalması antrenör ve genç oyuncular için büyük bir eksikliktir. Başta federasyon başkanı sayın Nihat Özdemir olmak üzere futbolu yönetenlerin bu konuda gerekli düzenlemeyi yaparak amatör futbolu yeniden canlandırarak birçok futbolcu kardeşimizin erken yaşta çok sevdiği bu meslekten kopmasına engel olmalıdır. Sağlıcakla ve sporla kalın.

  • Çarşamba 23 ° / 15 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 21 ° / 16 ° Sağanak
  • Cuma 19 ° / 15 ° Fırtına