Soner Yanık


‘ZAMANE ÇOCUKLARI KÖTÜ’ DİYORLAR

Zamane çocukları kötü diyorlar ama bunda kendi paylarının büyük olduğunu asla bilmiyorlar.


Ergenlerin ve çocukların kendi dünyalarında olmasını, ülke gündemine, durumuna, aile kavramına, kültüre ve değerlere yabancı olmasını çoğu kişi onların konforuyla açıklamaya çalışıyor.
Ne zaman konu günümüz çocukları veya ergenlerine geliyorsa “Bizim zamanımızdacılar" çıkıyor ortaya. Ciddiye alınmalı mı? Açıkçası ben almaya değer bir nokta görmüyorum.
Çünkü sadece zamane çocuklarının her şeyi var, her şey elinin altında, her şeye kolay ulaşıyorlar, yokluk yaşamadılar, zorluk görmediler, kıyafeti, ayakkabısı ile bir yılı geçirmediler de ondan böyle oldular kelimeleri dökülüyor dillerinden hepsinin...

Evet sizin zamanınızda giysi çok değerliydi, 
Ayakkabının ikincisi lükstü, üçüncüsü olanı yoktu belki de… Plastik top servetti sizin zamanınızda.
Evet, sizin zamanınızda en büyük hastalık yoksulluktu, insanlar yoksulluklarını yarıştırıyorlardı. Ama; sizin zamanınızda ne eksikti biliyor musunuz? ÇOCUK!

Sizin zamanınızda çocuk yoktu. Çocuğun değeri yoktu. Çocuk, kendiniz için yaptığınız, ileride size baksın, soyum devam etsin, tarlada işe yarasın, erkek doğarsa babasına, kız doğarsa annesine bağlı olsun, yaşlandığınızda sokağa düşmeyelim zihniyetiyle yaptığınız, adını çocuğum dediğiniz bir canlıydı sadece.

Çocuk düşerdi, bir tokat da sizin zamanlardaki annelerden yerdi, ‘niye düştün sen!’ diye.

Evet, sizin zamanınızdaki en büyük yokluk, duygusal yokluktu, kimsenin göremediği.

Çocuklara hediye alınmazdı, seviyorsan bile belli edilmezdi, şımarırdı çünkü.

Sizin zamanınızda boşanma da yoktu, öldürseler de kesseler de ihanet de etseler, o gelinlik giyilmişse, gelinliğin yerini kefen alana kadar sürecekti o evlilik. Çünkü ‘ölene kadar denklemi’ işlenmişti herkesin beynine tek tek. Eşini kendi seçen en şanslısıydı, çünkü siz seçici değil, sürücü bireylerdiniz. Doğru mu?

İşte o sizin zamanınızda ihmal edilip, önemsemediğiniz, mutluluklarını bile dile getiremeyen, sevgiden mahrum bırakılan çocuklar anne-baba oldu bugün. O kendi içinde eksik gördüğü sevgi kelimesini yudum yudum içiren anne-baba oldular. “Benim hiç yoktu bari onun çok olsun” diyenler anne-baba oldular. Daha doğrusu çocukluklarında ne eksik gördülerse, o kadar verdiler evlatlarına.

Ve şimdi siz diyorsunuz ki; “Bizim zamanımızda böyle değildi, çocuk yetiştirmeyi bilmiyorlar, anne-babalarda tüm suç.”

Eğer ortada bir suç varsa bu herkesin suçu. Çocuk kültüründen, gündeminden eksik kalmışsa, her kuşak suçlu!

Sen zamane çocukları deyip saklanamazsın kuytulara, çünkü;

MASUM OLAN ÇOCUKLAR, SUÇLU HERKES ASLINDA!

 

soneryanik01@hotmail.com

Instagram @soneryaniik

  • Cumartesi 6 ° / 2 ° Bulutlu
  • Pazar 2 ° / 0 ° Rüzgarlı
  • Pazartesi 3 ° / -2 ° Parçalı bulutlu