Dr. Fahri Arslan


YAZMAM DURDU

Sanatçı Erkan Can’ın başrol oynadığı "Gemide" filminde bir sahne var.


Sabah kalkıyorlar kaptan köşkünde, akşamdan kalmış kaptan Erkan Can baş ağrısını tarif etmek için "kafamın içinde filler s.....yor" diyor.

Benim kafamda da filler değil ama fikirler itişiyor-kakışıyor.

Tıpkı acilin muayene kapısının önünde kapıdaki güvenliğe “Beni önce al benim durumum acil, hastamız çok acil, tansiyonu yükseldi, tahlillerim çıkmış mı?” diye itişip-kakışan hasta ve hasta yakınları gibi, kafamda da fikirler beni önce yaz,  beni yarım bıraktın ne zaman tamamlayacaksın diye itişiyor.

Onlardan bir tanesi de buu.

“Yazmam durdu” diyorum nöbette kimse oralı olmuyor.

Bir daha “yazmam durdu” diyorum yine kimse takmıyor. Son kez şansımı deniyorum. Yanımdaki veri giriş arkadaş “siz bu yazdıklarınızdan para alıyor musunuz?” diye soruyor. Ben “yok” diyorum.

- “O zaman niye yazıyorsunuz?”

- “Karşımdaki bilgisayardan da yazı okuyorum, karşılığında para almıyorum, sen de okuyorsun para alıyor musun?”

- “O başka mesele” diyor.

- “O kadar yok yere ek nöbete geliyorsunuz, karşılığında tek kuruş fazla mesai parası almıyorsunuz,  okumayı yazmayı da mı paralı bir şey zannediyorsun?”

Deyip minnak sohbeti bitiriyorum.

Ama okumanın ve yazmanın en büyük düşmanı internet.

Bu satırları yazmayı planladığımda evimizde wifi yoktu. Duyan şaşırıyordu. "Koskoca doktor onca maaş alıyor eve bir wifi bağlatmıyor." 

Büyük kızım bu sene lise geçiş sınavına girecek onun için wifi bağlatmamıştım.

Sonra ...

İki çocuk için karantina günleri, büyük kızımın online dersleri, evde kalan çocukların mobil internetimizi kurutması, faturaların kabardıkça kabarması, beni pes ettirdi ve eve wifi bağlattığım şu günlerde bu yazıyı bana yazdırttı. Wifi’siz günlerde mobil interneti ay sonuna yetiştirmek için nerdeyse 40 takla atıyorduk eşimle. Bir gün hediye internet, o da 2 gün içinde kullanman lazım,  bir gün aman paket bitmesin derdi.

Çok olunca bitirme derdi. Az olunca aman paketi aşmasın derdi, okumanın ve daha çok yazmanın düşmanı. Bir kere ben yazılarımı interneti kapatıp yazıyorum, konsantrasyonumu kaybetmemek için ama internet fazla ise bunu yapamıyorum.

Wifi’li günlerimiz de bu baskı daha fazla arttı. Hele internetten kopmak için hem wifi hem de mobil veriyi birlikte kapatmam lazım.

Yani kıssadan hisse;

Nerde çokluk

orda b.kluk

ve

Nerde yokluk

Yine orda b.kluk.

faxri078@gmail.com

  • Çarşamba 10 ° / 3 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 12 ° / 3 ° Güneşli
  • Cuma 14 ° / 4 ° Güneşli

İstanbul

03.03.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI