Kağan Kahraman


TÜRKİYE'DE HAKEMLİK VE CEVAP VERİLMEYEN SORULAR

Evet hakemler, yani herkesin adil bir yönetim beklediği güvenmek istediği merci. Taraf tutmadan hakkaniyetli bir yönetim beklediği kişilerdir.


Tabii gelişen teknoloji ile bu beklentiler daha da artı. Önceden insandır hata yapar, gözünden kaçmıştır, olabilir diyerek verilen hatalı kararlar hoşgörü ile karşılanıyordu.

Ancak dediğim gibi gelişen teknoloji ile hakemlerimizin işi biraz daha kolaylaşmasının yanında sporcuların ve taraftarların adil yönetim beklentileri de arttı. Gelişen teknolojiye rağmen yapılan bariz hatalara verilen tepkilerde haliyle sertleşti. Özellikle Süper lig'de uygulanan VAR sisteminden dolayı hakemlerin benzer pozisyonlara verdikleri kararlarda belli bir standart olmamasından dolayı hem kulüpler hem de taraftarlar tarafından çok büyük tepkiler verilmektedir. VAR olmasına rağmen pozisyonları tekrar tekrar izleyerek hala hatalı kararların verilmesi doğal olarak sorulan tek bir soru var! Madem yanlış kararlara devam edilecek VAR sistemi neden VAR?

Ama maalesef Bu soruların ne muhatabı var ne de cevabı. Başta federasyon olmak üzere MHK başkanı ve yetkilileri tatmin edici bir açıklama yapmıyorlar. Çok eskiden hakemler maçtan sonra verdikleri kararlar için röportaj veriyordu. Sorulan her sorunun da cevabını vererek sporseverlerin aklında hem soru işareti kalmıyor hem de art niyetli bir düşünce bırakmıyordu. Ancak ne MHK başkanı ne de hakemler açıklama yapıyor. VAR sistemi geldiğinden bu yana hep gündemde olan VAR konuşmalarının yayınlanması. Ve ne hikmetse ses seda yok. Hatta iki sezon önce Galatasaray yöneticisi hakem hatalarından dolayı kaybedilen puanlardan sonra haklı olarak VAR konuşmalarını açıklayın yoksa biz açıklarız demişti. Sezon bitti Galatasaray şampiyon oldu. Üzerinden iki sezon geçti. Ne hikmetse var konuşmaları hala yayınlanmadı. Merak ediyoruz ne konuşuluyor? Devlet meselesi gibi açıklanmayan konuşmaların bu kadar gizli tutulmasının sebebi nedir? Hakemlerin ağzı bozuk argo konuşuyorlar da ondan mı utanıyor MHK ?

Netice olarak bu sorular cevap bulmadıkça sadece kulüpler ile spor severler değil tüm toplumun kafasında şaibe dolu sorular olacaktır. Temiz ve şeffaf bir futbol için özellikle bu konularda toplum daha fazla aydınlatılmalıdır. Hakemler sahipsiz ve günah keçisi olarak ortada bırakılmamalıdır. Sağlıcakla ve sporla kalın.

srbstyazr06@gmail.com

  • Cumartesi 6 ° / 2 ° Bulutlu
  • Pazar 2 ° / 0 ° Rüzgarlı
  • Pazartesi 3 ° / -2 ° Parçalı bulutlu