Adil Yürekli - "Aklıma Gelmişken..."


TRAJEDİ

İktidar partisi bir animasyon hazırlamış. “CHP Yalan Merkezi”… Başrolde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu var. Hafif, orta ve kuyruklu yalan üreten bir makine var bu merkezde.


İstediğini seçiyorsun ve sana veriyor. Sen de basın aracılığı ile bunu halka servis ediyorsun. Yani AKP diyor ki, bu Cehape, yalanları bir merkezden üretip, topluma pazarlıyor. Bunu söylemek için de animasyon hazırlatmışlar. Animasyon işi pahalı iştir. Kim bilir kaça mal oldu? CHP'liler de cevap verdiler mi buna bilmiyorum. Takip de etmiyorum doğrusu. Çünkü sıkıldım! Fena halde sıkıldım. Bu iki partinin de yıllardır birbirleri ile uğraşıp durmasından, Zeki Alasya ve Metin Akpınar ın başrolünde oynadığı “Hasip ile Nasip” adlı filmin yeni versiyonlarını izlemekten sıkıldım! Ben “Halk” ım! Bana ne sizin didişmelerinizden! Ben bıktım açıkçası! Benim vatandaş olarak gündemim bu mu? Asla değil!. Ben işsizim! Ben mağdurum! Bankalara borcum dağları aşmış! Esnafım, dükkanım kapalı! Çalışıyorum, aşı yok! Eve kapanıyorum, gelirim yok! Bana ne sizin aranızdaki atışmadan, sataşmadan kardeşim!

Dünyayı virüs belası sarmış, ekonomik buhran kapıda! Döviz almış başını gitmiş! Eve gelen faturaları ödemekte zorlanıyor insanlar! Neymiş efendim? Biri, birisine yalan ve iftira ile saldırıyormuş muş! CHP nin de AKP den farkı yok! Al birini, vur ötekine! Milletin gündemine bak, on binlerce lira maaş alan politikacıların derdine, gündemine bak! Ayıbı da unuttular! Gündem değiştirme gayreti ise bu çaba, fazlasıyla amatörce, hatta çocukça! CHP de zaman zaman böyle işlere kalkışıyor. Bazen İYİ'ler de onlara iştirak ediyorlar. Keza MHP de AKP'ye bu tip durumlarda, her zaman olduğu gibi koltuk çıkıyor! Böyle yönetiyorlar ülkeyi işte! Muhalefet de böyle denetliyorlar iktidarı işte! Komedi! Hatta Trajedi. Benim en sevdiğim hocam derdi ki; “Trajedi haddini aşarsa, komediye döner!” Tam da bu işte! Bu partilerin dili, iletişim becerisi, meselelere çözüm ya da yaklaşım usulleri artık trajediyi de aştı! O sebeple komedi.

Az önce duydum. Yazıyı henüz yazarken. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hazırlanan o animasyona tepki göstermiş. Kızmış hatta. Hadi Özışık söylemiş TV'de. Eğer doğruysa, bravo. Böyle olması gerek. Eğer Cumhurbaşkanı, bu tepkiyi verip, videoyu da kaldırttıysa, gereken olgun davranışı sergilemiş demektir. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na da bu yakışır. Keşke hiç yayınlanmasaydı.

Siyaseti herkes yapabilir. Tabi kanunların sınırladığı meslek grupları var. Kamu memurları gibi. Doğrudur. Yani böyle olması gerekir. Sıkıntı yok. Ama sokaktaki halk, esnaf, dernekler, üniversiteler vs de siyaseti aktif olmadan da yapabilir, destek ya da muhalif olabilirler. Ama mizahı, sadece mizah ustaları, sanat erbapları yapmalı. Siyasetçiler değil. Espri yapmaktan bahsetmiyorum. Espri elbette olmalı. Hayatın belli dönemlerinde ve belli yerlerde, espri, siz istemeseniz de, kendisi gelir, girer hayatınıza zaten. Ona da lafım yok. Rahmetli Süleyman Demirel de bu konuda en yetkin siyaset adamlarından birisiydi. Ama hem komik olsun, hem ironi olsun, hem de eleştiri olsun diye, bir siyasi mekanizma, böyle işlere kalkışmamalı. Yoksa kendi ayağına sıkmış olur, diğer bir tabirle. Üstelik, halk böylesine zor bir dönemden geçerken, geçirilirken bu işlerle uğraşmak, insanları zıvanadan çıkartır. Artı puan alayım derken, “0” ın altına düşersin bir anda. Ne olduğunu bile anlayamazsın. Zarar görürsün.

Velhasıl kelam; ülkemizin içinde bulunduğu bu zor dönemde, insanlar, yani halk, siyasetin merkezinden güzel haberler duymak istiyor. Sorunlarına çözüm bulunsun istiyor. Didişmelerinizden bunaldılar zaten 20 yıldır. Neler yapıldıysa görüyorlar. Takdir eden var, memnun olan var, olmayan, eleştiren var. Ama, sizin tek yapmanız gereken, ülkenin sorunlarına odaklanmak. Çözüm üretmek, çare politikaları üretmek. Didişmek değil!

Siyasetin gereken dersi alması için, daha ne olması gerekiyor bilmiyorum. Yaşanabilecek bir çok olumsuzluğu, son 5 senedir yaşadık ülkecek zaten. Virüs de “biberi” oldu! Bir an önce akıllarını başlarına alarak, sorun odaklı siyasete dönmeleri temennisi ile. İyi Bayramlar.

adilyurekli42@hotmail.com

  • Perşembe 0 ° / 0 ° Yok
  • Cuma 31.4 ° / 23 ° Açık hava
  • Cumartesi 32.1 ° / 23.4 ° Dağınık bulutlar

İstanbul

24.06.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI