Sultan Gören


SINAV(LAR)IMIZ VAR!

Bundan 20 yıl önce şu anki salgın olsaydı çocuklarımızın eğitimi neredeyse imkânsız olurdu ve evde kitaplarla kendi kendine öğrenmeye çalışırlardı.


Tabii şu an eğitime ve bilgiye ulaşmak teknolojik açıdan çok kolay, fakat şöyle bir gerçek var ki ülkemizde bilgiye ulaşılmak kadar bir meslek sahibi olmak, bir yerlerde büyüklerimizin dediği gibi ‘masa kapmak’ ve devlet üniversitelerine ayrıca nitelikli diye tabir edilen liselere giriş koşulları daha da zorlaştı. Buna en güzel örnek LGS verilebilir. 8 yıllık eğitim hayatınız 2 saat 45 dakikalık bir sınavla farklı yönlere gidebilecek maalesef.

Şu an okulların kapalı olması eğitimi zorlaştırırken üstüne bir de sınav stresi yaşayan gençler için oldukça zor bir dönem. Ergenliğe adım attıkları bir dönemde, LGS stresi üzerine dünyayı saran Covid-19 salgının endişesini eklerseniz, maalesef psikolojik açıdan pek parlak bir tablo çıkmıyor karşımıza.

YKS’nin ‘bu sene olmadı, seneye tekrar denerim’ gibi bir esnekliği olsa da maalesef LGS için seneye girme şansı yok öğrencinin. Bu da iyi bir liseye gitmek isteyen gencin daha çok strese girmesine sebep olmaktadır. Tabii ki her iki sınav da hayatın dönüm noktalarını etkileyen sınavlar bu sebeple özellikle biz ailelere ve öğretmenlere bu konuda çok fazla iş düşmekte, daha fazla sabırlı olmamız gerekmektedir. 

Bu süreçte salgından dolayı yakınlarını kaybedenler ve internete erişimi imkânsız olanlar için daha da zor geçmektedir.

Çocuklarımız ve gençlerimiz için psikolojik destek muhakkak almalıyız. Bu, bir uzmandan olabileceği gibi öğretmenlerimizden de olabilir. Özellikle rehber öğretmenlere bu durumda çok iş düşüyor. Yoğun bir ders–test dönemi olduğu için kısa aralıklarla farklı etkinlikler ile dinlenmelerine ortam yaratabiliriz. En önemlisi, gün içerisinde açık havada yürüyüş ya da evde hafif egzersizlerle rahatlamasını sağlayabiliriz. Ayrıca çocuğumuz odasında ders çalışırken biz salonda dizi, maç seyretmemekle onun dikkatinin dağılmamasına yardımcı olacağımızı düşünüyorum.

Bunun geçici bir durum olduğunu söyleyerek ve kendi kaygılarımızı çocuğa yansıtmayarak endişelerini azaltmak konusunda destek olabiliriz. Özellikle Covid-19 ile ilgili haberler çocuklarda daha çok endişeyi arttırdığından, onların yanında haber izlememek, interneti güvenli ve dikkatli kullandırmak daha sağlıklı olacaktır.

Bir anne ve eğitimci olarak, bu dönemin özellikle biz çalışan anneler için psikolojik olarak daha yorucu olduğunu belirtmek isterim. 

Tatilin olduğu şu günlerde tüm okulların açılması, yavrularımızın bir an önce okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmaları en büyük isteğimiz. Bana göre bu salgından en çok etkilenen çocuklarımız oldu maalesef. Bütün günleri ekran başında, olması gereken ortamlarından uzakta bir yıl geçiriyorlar.

Sağlıklı ve okullarımıza kavuştuğumuz günler diliyorum.

yesimsultangoren@gmail.com

  • Cumartesi 28.7 ° / 20.5 ° kırık bulutlar
  • Pazar 28.1 ° / 21.7 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 19.5 ° Bulutlar

İstanbul

18.09.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI