Kağan Kahraman


SAĞLIKLI BEDEN VE MUTLU BİR RUH İÇİN YÜRÜYÜN!

Eski Türkçe kökenli bir fiil olan yürümek teki “yürü“,  “yorı” kökünden gelmiş ve aynı kök “yorulmak” ve “yol” kelimelerine de can vermiş. Yani “yol” demek, “yürünen şey” demek.


SAĞLIKLI BEDEN VE MUTLU BİR RUH İÇİN YÜRÜYÜN!

 

Eski Türkçe kökenli bir fiil olan yürümek teki “yürü“, “yorı” kökünden gelmiş ve aynı kök “yorulmak” ve “yol” kelimelerine de can vermiş. Yani “yol” demek, “yürünen şey” demek.

Bir bebek için de "yürümeye başlarsa kendini kurtarır " deriz ya! Dört uzvu da sağlıklı olan bir insan kıymetini bilmeyebilir, ancak engelli bir insan için yürümenin ne kadar değerli olduğunu ah bir bilsek! 

Anatomik olarak baktığımızda da insanoğlunun en temel hareket becerisidir yürümek. Düzenli yapıldığında fizik kas yapısının yanında iç organların da daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. En önemlisi ise ruhen rahatlamamızı sağlar. Negatif enerjiyi atmak için en güzel aktivitedir. Yürüme esnasında beynimiz daha fazla oksijen aldığı için ve beden yorulmadığından dolayı daha sağlıklı ve pozitif düşünmemizi sağlar. Yazıyı hazırlarken yürümek üzerine yapılan bir kaç bilimsel araştırma sonuçlarına göre, beynin kan akışının oldukça dinamik olduğunu ve ayakların oluşturduğu basınç titreşimleriyle doğrudan bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Bisiklet sürme, YÜRÜME ve koşma gibi aktiviteler, insan beynindeki kan akışı üzerinde hemodinamik (kan dolaşımsal) bir süreklilik sağlar. Yürüyüş ve mental sağlık arasındaki ilişkiyi inceleyen bilimsel çalışmalar, düzenli olarak yapılan yürüyüş aktivitelerinin depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletebileceğini ve böylece yaşam kalitesinin artabileceğini göstermiştir. Ayrıca düzenli olarak yapılan yürüyüşlerin, düşünme, anlama, hatırlama gibi bilişsel fonksiyonların iyileşmesine katkı sağlamasının yanı sıra uyku kalitesinin artması, okul başarısının artması ve yaşlılıkta bilişsel fonksiyonların zayıflamasının önlenmesi gibi pek çok faydası olduğu gösterilmiştir.

Yürümek ‘AKTİF BİR DİNLENME’dir. Hem bedenen hem de ruhen tembelliğin önüne geçer. Yürümemek için hiçbir bahanemiz olmamalı. Öyle para harcamaya da gerek yok. Hem bu sayede yıllık ücretini ödeyip de gitmediğiniz spor salonlarında israf ettiğiniz paralar cebinizde kalır. Ayağınıza rahat bir ayakkabı yeterlidir. Hele de kafa dengi bir dostunuz varsa yanınızda eşlik eden, tadından yenmez. 

Yürürken rutin güzergahınızın dışına çıkın. Farklı yerler, mekânlar, sokaklar keşfedin. Böylece zihinsel ve görsel hafızanız da gelişir. Metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi ve buna benzer birçok fiziksel olumsuzluklara karşı bedenimizi güçlü yaparken, zihinsel ve psikolojik rahatsızlıklara karşı da diri tutar. Kısacası yürümek güzel şeydir. Sağlıcakla ve sporla kalın.

srbstyazr06@gmail.com

  • Salı 27 ° / 16 ° Güneşli
  • Çarşamba 23 ° / 15 ° Güneşli
  • Perşembe 22 ° / 14 ° Parçalı bulutlu

İstanbul

18.05.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI