Sultan Gören


PENCEREMDEN HAYATA…

Çok güzel bir söz vardır; "Senin dünyaya bakan penceren kirli ise, benim çiçeklerim sana çamur görünür." Hayatı anlamlandıran, korkuları ve endişelerimizi şekillendiren kendi zihinlerimiz değil midir?


Çok güzel bir söz vardır; "Senin dünyaya bakan penceren kirli ise, benim çiçeklerim sana çamur görünür." Hayatı anlamlandıran, korkuları ve endişelerimizi şekillendiren kendi zihinlerimiz değil midir?
 
Bir noktada bedenlerimizi hasta eden şeyin çarpıtılmış düşünce şeklimiz olduğuna katılıyorum. Bir insan en iyi ya da en kötü olmak zorunda mı? Ya da insanların hakkımızda ne düşündüğü neden bu kadar önemli? Biz onlarsız da her şeyimizle biz değil miyiz zaten?
 
Olumsuz olan her şeyi filtreleyen bir zihnin bedeninize vereceği zararı bir düşünün. Oysaki  penceremizi yani kalbimizi ve zihnimizi ne kadar temiz tutarsak, dünyanın güzelliklerini o denli görebiliriz. Yaşadığımız her zorluğun hayatımızda bir basamak olduğuna inandım ve başka fırsatlara kapı araladığını gördüm.
 
Belki de virüs haberleri ile uykuların kaçtığı Corona günlerinde yaptığımız en iyi şey güzellikleri görünür kılan farkındalığımızı arttırmak oldu. 
 
Biliyoruz ki güzel şeylerde oluyor hayatta, güzel tesadüfler!
 
Mesela trafikte ilerlerken elinin kendiliğinden radyonun düğmesine gittiği ve o an ruhunu okşayan ve artık favori listende olacak güzel bir şarkı çalmaya başladığında, tanıdıkça “İyi ki“ dediğimiz o güzel insanlar ile yolumuz ilk kesiştiğinde, ufkunu açan ve ben bunu daha önce neden okumamışım dediğin bir kitabı ilk eline aldığında, tam umudunu kaybetmek üzereyken varlığını o gün hissettiğin erdemli bir arkadaşın sana güç ve moral verdiğinde, o ana kadar farkında olmadığın bir insan bile hayatına ilham katacak o konuşmayı yaptığında, yol üstü geçerken uğradığın ama sonra anlatarak bitiremediğin doğal bir cennete adım attığın anda, plan yapmadan güne başlayıp, hayatına dahil olan güzelliklerle o günü dolu bir şekilde geçirdiğinde…
İşte bunlar seni tamamlayan, güzel tesadüfler ve şimdilik planlarını ertelemiş olabilirsin ama dünya dönmeye devam ediyor, sen yeter ki bakış açını değiştir, fark et ve inan!
 
Hayat her zaman buna değer.


  • Çarşamba 24 ° / 17 ° Güneşli
  • Perşembe 26 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 28 ° / 17 ° Güneşli

İstanbul

23.09.2020

  • İMSAK 05:20
  • GÜNEŞ 06:46
  • ÖĞLE 13:01
  • İKİNDİ 16:25
  • AKŞAM 19:07
  • YATSI 20:27