Adil Yürekli - "Aklıma Gelmişken..."


ORWELL HAKLI!

Yaz geliyor. Turist gelsin, döviz bıraksın istiyoruz. Almanı, İngilizi, Rusu, Fransızı... Avrolar, sterlinler, dolarlar aksın memlekete. Kim istemez.


Peki aşılar ne oldu? Sağlık Bakanı’na göre, önümüzdeki 2 ay aşıyı unutun. Ama o 2 ayın ardından aşı bolluğu yaşanacak dedi. Nasıl bir bolluk acaba? Hepimize yetecek mi? Aşılara olan güven şöyle dursun, yeterli olacak mı? Belli değil. Kusura bakmasın ama Sayın Bakan’a olan güven bir kere sarsıldı. Bir daha kolay kolay inanmak pek mümkün değil. Ben bir kere dedim iyi niyetimden dolayı. Siz sayın kaç kere olduğunu. 

Diyelim ki Sayın Bakan ‘ın dediği gibi oldu. Aşı geldi. Herkese de yetti. Cümlemiz aşımızı olduk. Sonra? Bitecek mi bu virüsün bize yaptırdığı eziyet? 1 seneden fazladır kapalı olan bazı mekanlar, sahne alamayan tiyatrolar, müzisyenler, sahne sanatkarlarının hali ne olacak? Esnaf zaten perişan. Hele ki eğlence mekanları ve kafeler. Bitik durumda. Şimdi diyeceksiniz ki aşı ile ne alakası var? Yahut aşının henüz ve hala gelmemesinin bununla ne ilgisi var? Şöyle; bu sanatkarlar ve bahsettiğim esnaf grubu çok zor durumlara düştüler. Borçlar birikti. Dağ oldu. Peki devlet yardım etti mı? Eh işte. Niye etmedi? Ya da edemedi? E çok basit. Para yok!... Para vardı da, hükümet mi vermedi? Bütçe yetti de dağıtmadılar mı? Yok demek ki. İşte bu yoklukta aşı da gelemeyecek elbette. Döviz girdisi için turizm sezonu, belki de bu yüzden bekleniyor. Olamaz mı? Para gelsin isteniyor. Tulumbada su kalmadı. Kasa tam takır, kuru bakır. Ne yapsın canım hükûmet? Diyenler olabilir. Hiç itirazım yok. Ama isyan bayrağı açanlara da siz itiraz edemezsiniz. Tuhaf tuhaf kararlar alındı salgın sürecinde. Alınmaya da devam ediliyor. Tam kapanma dediler. Her yer hala açık. Bize tam kapanma dediler Ama, prosedürde bunun adı hala kısıtlama. Sadece hafta sonu olan kısıtlamayı g3nele yaydılar. Ne zamana kadar? Bayram sonuna kadar. Yani şunu demek istiyorum. Tam kapanma yaparlarsa, herkesin banka hesaplarına belli miktarlarda para yatırmak zorunda kalacaklar. Çünkü tam kapanma bunu gerektiriyor. Tam olmasa da tam a yakın kapanma yaparak durumu kurtarıp, salgın sürecinin en azgın döneminde almadıkları önlemleri tamamlamaya çalışıyoruz. Benim anladığım bu. Tam kapanma diyerek de toplumu biraz daha teskin ediyorlar. Olur böyle şeyler. Oldu da.

Lig devam ediyor. Ama bizim usulle. Yani masa başı oyun, sahadaki oyundan daha baskın. Beşiktaş  Galatasaray ve Fenerbahçe arasında şampiyonluk yarışı kızıştı. Lig sonuna kadar da devam edecek gibi görünüyor. Ama saha dışındaki tuhaf ve pis kokan işler, mide bulandırıcı bir seviyeye ulaştı. Alanyaspor ile Beşiktaş arasındaki maçtan tutun, FENERBAHÇE ile Medipol Başakşehir arasındaki maça kadar, sahanın içinden çok saha dışı komplo teorileri ile süslendik. Neymiş? Alanyaspor kalecisi ellerini çekmiş, bilerek gol yemiş. Forvetleri boş kaleye gol atmamış. Bilerek hem de! Neymiş, Başakşehir’in hocası Aykut Kocaman, maçı Fenerbahçe’ye satmış! Nasıl? Demba Ba’yı oynatmayarak yapmış bunu! Yuh! Yahu bir kupa alacaksınız diye neler söylediniz birbirinize. Ama Beşiktaş adına durum daha vahim. Zira bu tip açıklamaları Fenerbahçe yönetimi değil, bazı yorumcular ve taraftarlar yaparken, Beşiktaş maalesef başkanlık düzeyinde yaptı. Hiç hoş olmadı. Demba Ba da konuştu zaten. Anlatılanlarla ilgisi yok kadro dışı kalışımın, diye. Ee, ne oldu şimdi? Bütün kıyamet şampiyon olunursa alınacak olan gelirden dolayı kopuyor. Çünkü kulüpler batmak üzere. Dev gibi kulüplerin dev gibi borcu var. Nereye? Bildiniz, bankalara. Aman canım ne olmuş? Zaten hepimiz, herkes, bankalara çalışmıyor muyuz? Sanki bir tek kulüplerin borcu var bankalara. Yahu devletin bile bankalara borcu var. Yalan mı? İçinizde bankalara borcu olmayan var mı? Varsa elini kaldırsın. Yok değil mi. Senin yoksa, babanın, kardeşinin, amcanın, halanın, hiç olmadı çalıştığın kurumun, dükkanın, patronun borcu var. Kısaca ve özetle, hepimiz bu borçları ödemek için çalışıyoruz. Zaten bir tek o yasak değil. George Orwell ‘in 1984 adlı kitabında dediği gibi; “ Her şey yasaktı. Buluşmak, dans etmek, yürümek, şarkı söylemek, dinlemek. Çalışmak dışında her şey yasaktı!... Orwell haklı. Virüsten dolayı elbette her şey. Ama neler var bilmediğimiz, kim bilir. Yasaklar, toplumun iyiliği için. Ama bankalara hiç yasak yok. Evden de çalışırlar, evinize ucuz de yollarlar. Onlara yasak yok. Bütün yasaklar bize. Hakkımızda hayırlısı olsun. 18 günlük kapamada hepinize sağlıklı günler dilerim. Şen kalın, esen kalın, hoşça kalın.

  • Salı 27 ° / 16 ° Güneşli
  • Çarşamba 23 ° / 15 ° Güneşli
  • Perşembe 22 ° / 14 ° Parçalı bulutlu

İstanbul

18.05.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI