Eyüp Bolat


MEZOPOTAMYA EŞEKLERİ!

Geçmiş yazılarımdan birinin başlığı “Bin yıl önce Bin yıl sonra” idi; merak edenler bu yazımın altındaki başlıklardan bulup okuyabilir. O yazımda bin yıl önce yapılan haçlı seferlerinden bahis etmiş ve konuyu da günümüze dayandırmıştım. 


Yazılarımı takip eden okuyucularım bilirler, çoğunlukla son yıllarda, Türkiye çevresindeki olaylar üzerine odaklanırım; Suriye, Irak, Karabağ üzerinden Ermenistan- Azerbaycan, D.Akdeniz, Ege adaları gibi… 

Sadece ben değil, tüm dünya bu coğrafyaya odaklanmış durumda. 

ABD, Türkiye çevresindeki tüm ülkelerde üsler kuruyor, binlerce askerini mühimmatını bu üslere konuşlandırıyor. 

Tarihte ilk kez Katoliklerin Ruhani lideri Papa, Irak’a ziyarette bulundu. Bölge barışı, diyalog çağrılarında bulundu. Bazı Mezopotamya eşekleri de bu çağrıları, canı gönülden dinleyip değerlendirmeler yapıyor; umutlarını hayallerini bu çağrılar üzerinden şekillendiriyor. Mezopotamya eşeği tabirimi mazur görün ya da görmeyin çok da umurumda değil; ama hala bu ağızlardan çıkan barış söylemlerine inan birileri var ise; ki var onlara başka bir şey diyemem. 

Papa’nın gelişi elbette, sabah uyanınca “aa ben hiç Irak’a gitmedim, bu gün de Irak’a bir seyahat düzenleyelim de geçmişini kültürünü yerinde görelim” şeklinde bir ziyaret değil herhalde. 

Ordularıyla geldiler, resmi rakamlara göre 1.2 milyon Iraklı sivili öldürdüler, yüzbinlerce Iraklı’nın ırzına geçtiler, petrollerini, evlerini, dükkanlarını, yarınlarını hayallerini, umutlarını çaldılar, yetmedi, şimdi de dini liderlerini yolluyorlar “barış” adı altında. 

Mesut Barzani’nin, Papa’ya hediye ettiği puldaki sözde harita gündeme oturdu. 

Aslında Papa, Barzani ile ne görüştü, bölgedeki ziyaretlerinin amacı neydi diye artık sormaya hiç gerek yok, Barzani hediye ettiği pulda, Papa’nın neden geldiğini açıkça göstermiş oldu. 

Son zamanlarda bölgede gelişen olayları kısaca bir hatırlayalım. Türkiye K.Irak’ta; bir çok noktada kritik bölgelerde daha önce yapmadığı operasyonları yaptı, Gara’da yapılan operasyon sadece bir örnel, Sincar’dan terör örgütünün çıkarılması için yapılan bölgesel yönetime karşı baskılar, ABD’nin Irak-Türkiye-Suriye üçgenindeki Suriye’nin Ayn Divar kasabasına kurmaya başladığı üs vb. bölgedeki hareketliliğin ve gelecekte olası olayların habercisi elbette.  

Bir grup Mezopotamya eşeğinin; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı, Pençe operasyonlarına rağmen hala Akdeniz’e ulaşma hayalleri ve bu hayalleri kurarken de hala bazı zavallı batı güçlerine sırtlarını yaslamış olmaları, hem manidar hem komik hem de trajik. 

Dünya son bir yılda çok değişti sayın eşekler çok! 

Tavsiyem odur ki; yaşadığınız bölgenin kıymetini bilin, ve başka bölgelere saygı duyun, zira geçen yazımda Paşinyan’a yaptığım çağrının aynısını size de yapıyorum. 

Sırtınızı sıvazlayanlar, ilk darlığı gördüğünde kaçıp gideceklerdir. Yunanistan ve Ermenistan’ın bu günkü haline bakın da kendinize azıcık ders çıkartın. Hadi onlar anlı şanlı iki devlet, ya siz neyin nesisiniz? 

Çevrenizdeki olaylardan, ders çıkarmayıp hala birilerinin bir şeylerine güvenerek bir yerlere girmeyi planlıyorsanız, hala eşeksiniz diyeceğim ama eşek bile bir günde iki çukura iki kez düşmezken siz neyin hayalindesiniz? 

bolat.eyp@gmail.com

  • Pazar 24.8 ° / 18.4 ° Açık hava
  • Pazartesi 25.1 ° / 19.1 ° Açık hava
  • Salı 23.7 ° / 19 ° Dağınık bulutlar

İstanbul

26.09.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI