Kaya Çardak


GAYRİMENKUL TİCARETİNDE ‘YETKİ BELGESİ’ ZORUNLU OLDU

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi’ne sahip olmayan emlakçılar bundan böyle faaliyetlerini yapamayacaklar.


Ticaret Bakanlığı’nın hayata geçirdiği düzenlemeye göre, yetki belgesi olmayan ya da herhangi bir nedenle yetki belgeleri iptal edilen emlakçılar taşınmaz ticareti yapamayacaktır. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi sahiplerine kimlik kartı verilecek ve bu kimlik kartları beş yılda bir yenilenecek.

Emlak Ticareti Yetki Belgesi alabilmek için bir takım tecrübe ve öğrenim şartları var. Yetki Belgesi alabilmek için en az ilköğretim seviyesinde mezun olması ve en az 100 saatlik bir eğitim alması ve başarılı olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan emlakçılar en geç 31 Temmuz 2021 Tarihine kadar Ticaret İl Müdürlüklerine başvuru yapması gerekiyor.

Emlak Ticareti Yetki Belgesi başvurusunda; Güncel Vergi Levhası, Güncel Oda Kayıt Belgesi, Öğrenim Durum Belgesi, Mesleki Yeterlilik belgesi ya da Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan emlak danışmanlığı sertifikası, 100 Saat süren eğitimin başarı belgesi, Mesleki deneyimi gösteren sigorta dökümü, vb. belgeler gerekmektedir. 

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi alabilmek için başvuru şartı var.  Bu belgeye sahip olabilmek için, mesleki yeterlilik kurumunun yetkilendirdiği kuruluşlara başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular https//ttbs.gtb.gov.tr internet adresinden de yapılabiliyor. 

Gayrimenkul ticareti yapanlar için “Yetki Belgesi” şartı, sektörde ciddiyet ve kurumsallaşmayı beraberinde getirecektir. Yetki Belgesi sahiplerinin sektördeki itibarları artacak ve her isteyen emlakçılık yapamayacak. 

Taşınmaz ticareti yapanlar için şimdilik en az ilköğretim şartı yeterli olsa da sonraki yıllarda bu eğitim şartının güncellenmesi ve en az lise seviyesine çıkarılması beklenmektedir.  Emlakçılık faaliyeti bir takım uzmanlık ve gelişen şartlara ayak uydurulması gerektiğinden başlangıç eğitim seviyesinin de en az lise olması kaçınılmaz olacaktır. Günümüz şartlarında bile en az üniversite mezunu olması bir gerekliliktir. 

Her önüne gelenin “Emlakçıyım” diyerek ev-arsa satması ve bu kişilerin bazılarının da maliye kaydı bile olmaması sektörde ciddi bir rahatsızlık oluşturmuş, emlakçıya güven kalmamıştı. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi şartı ile birlikte bir takım olumsuzluklar ve dolandırıcılık girişimleri de kendiliğinden yok olacaktır. Alıcıların da bu konuda bilinçli olması, yetki belgesi sahibi olmayan aracıların sözlerine itibar etmemesi sektörde bir ciddiyet ve saygınlık da getirecektir. 

Alın teri ile ve hakkıyla emlakçılık faaliyetinde bulunan tüm esnaflarımızın kazançlarının bol ve bereketli, yetki belgelerinin de hayırlı olması dileği ile… 

kaya.cardak@ismmmo.org.tr

  • Cumartesi 27.8 ° / 19.3 ° Bulutlar
  • Pazar 26.5 ° / 18.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 25.2 ° / 18.6 ° Dağınık bulutlar