Kağan Kahraman


FUTBOLCU MU SİSTEME UYAR, SİSTEM Mİ FUTBOLCUYA?

​​​​​​​Konuya Mesut Özil transferi üzerinden başlamak istiyorum.  Fenerbahçe cephesinde transfer konusunda taraftarlarını heyecanlandıran dünyaca ünlü Türk asıllı futbolcu Mesut Özil, Fenerbahçe’ye transferinde mutlu sona ulaştı.


Onun gibi değerli bir futbolcu hangi takım olursa olsun ülkemiz de görmek güzel olacak.

Ancak ben konuyu farklı bir boyutta ele almak istiyorum. Bu transfer ile ilgili bir başlık gözüme çarptı. Başlıkta "Erol Bulut oyun sistemini Mesut Özil üzerine kuracak!" Aynı cümleleri birkaç televizyondaki spor yorumcularından da duydum. Sizce oyun sistemini bir futbolcunun üzerine kurmak ne kadar mantıklı? Benim mantığıma sığmıyor. Koskoca takımı bir kişinin sırtına yüklemek ya da tüm oyuncuları bir oyuncuya entegre etmek. Bence takım oyunu olan futbol ile çelişiyor.

Maalesef ülkemizde yapılan en büyük yanlışlardan biri de sistemi oyuncular üzerine kurmak. Büyük ümitlerle transfer edilen yıldızlar üzerine kurulan oyun sistemleri o oyuncuların sakatlanması, cezalı duruma düşmesi veya sezon içindeki performans düşüklüğü gibi ihtimaller pek göz önünde bulundurulmuyor. Neticesinde ise bir ya da birkaç oyuncu üzerine kurulmak istenen oyun sistemi sezonun kaybedilmesi ile beraber birçok ekonomik kayıplara da neden oluyor.

Dünyada ve özellikle Avrupa'da büyük takımlara baktığımızda oyuncu sisteme entegre edilir. Transferlerde ona göre ince elenip sık dokunur. Popülizm yerine teknik, taktik ve bilimsel veriler üzerinden hareket edilir. Neticesinde de başarı gelir. Hem de boş transfer yapılmayarak ekonomik kaybın önüne geçilir. Maalesef ki ülkemizde her zaman için popülizm ön planda olduğundan dolayı birçok transfer yanlış yapılırken milyon dolarlar da çöpe gidiyor.

Buna ek olarak antrenörlerin de sık sık değişmesi ülkemizdeki futbolun istikrarsızlığın temel sebeplerindendir. Başta büyük kulüpler olmak üzere bütün kulüp yönetimlerinin popülizm rüzgarına kapılmadan teknik, taktik ve bilimsel veriler ile antrenör ve futbolcu transferlerini yapmalıdır. Neticede sezonda bütün takımlar şampiyon olamayacağına göre en azından yanlış transferlerin önüne geçerek ekonomik kayıplardan korunmalıdır. Sağlıcakla ve sporla kalın.

srbstyazr06@gmail.com

  • Çarşamba 10 ° / 3 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 12 ° / 3 ° Güneşli
  • Cuma 14 ° / 4 ° Güneşli

İstanbul

03.03.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI