Kaya Çardak


DOĞA HARİKASI GİZEMLİ BİR CENNET “KURT GÖLÜ”

 Tokat-Reşadiye İlçesine bağlı Kızılcaören Kasabasının güney batısında  bulunan Kurt Gölü’nün çevresi yetişkin çam ormanlarıyla kaplıdır. Kışın  su bakımından   zenginleşen göl, yaz aylarında iyice azalmaktadır.


Tokat-Reşadiye İlçesine bağlı Kızılcaören Kasabasının güney batısında  bulunan Kurt Gölü’nün çevresi yetişkin çam ormanlarıyla kaplıdır. Kışın  su bakımından   zenginleşen göl, yaz aylarında iyice azalmaktadır. Son zamanlarda küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle adeta kurumaya ve bataklık haline dönüşmeye başlayan kurt gölünü kurtarma ve ıslah çalışmalarını başlatan hayırsever işadamı Burhan ARAS, çevrelerdeki kaynak sularını toplayarak kurt gölüne akıtmayı başarmış böylece gölü bataklıktan ve yok olmaktan kurtarmıştır.   
 
Hayırsever işadamı Burhan Aras; memleketine yaptırmış olduğu okullar, öğretmen evi, park ve sosyal tesisler, çeşmeler ve Reşadiye’ye hediye etmiş olduğu çok fonksiyonlu Ambulans hizmetlerine ilave olarak çevre ve sosyal sorumluluk projesi olan Kurt Gölü ıslah çalışmaları da takdir toplamıştır. 
 
ORMAN İÇİNDE, KAYIKLARIN YÜZEBİLECEĞİ TURİZİM HARİKASI BİR GÖL, “KURT GÖLÜ”
 
  65.000 metrekare alana sahip kurt gölünü bataklık ve sinek yuvasından kurtarmayı başaran ve memleket sevdalısı Burhan ARAS, bununla kalmayıp insanların dinlenme ve konaklama ihtiyaçları için de 10 adet modern dinlenme evi, 60 metrekare büyüklüğünde özel misafirhane ve 60 kişinin yemek yiyebileceği modern bir de sosyal tesis yaptırmıştır. Bütün bu çalışmalar olmuşken ne yazık ki bu turizm harikası yere elektrik hatlarının çekilmesi ve elektrik verilmesi konusunda devletten destek bulamamış, elektrik sorunu çözülememiştir.  Son zamanlarda ulaşım sorununun çözülmesi için çalışmalar başlamış olsa da turizme katma değer yaratabilmesi için elektrik sorununun çözülmesi gerekmektedir.    
 
ALABALIK VE SAZAN BALIĞI İÇİN DE İDEAL GÖL, “KURT GÖLÜ”
 
 Göl içinde alabalık ve Sazan balığının da çoğalması için yavru balıklardan göle bırakılmıştır.  Sazan balığı ve alabalık yetiştiriciliğinin geliştirilmesi halinde bu doğa harikasını görmeye ve dinlenme ihtiyacı hisseden yerli ve yabancı turistlere taze balık sunma imkanı olacaktır.  
 
GÖÇMEN KUŞLARIN DA UĞRAK YERİ, “KURT GÖLÜ”
 
Göçmen kuşların da uğrak yeri olarak bilinen kurt gölü ve çevresinde çeşitli kuşların varlığı doğaseverleri büyülemektedir. Yabani hayvan varlığı da buraya ayrı bir güzellik ve canlılık katmaktadır.
 
KIŞ TURİZMİ İÇİN DE MÜKEMMEL BİR YER, “KURT GÖLÜ”
 
Kurt Gölü turizm tesislerine elektrik verilmesi ve yollarının da asfalt olması halinde kışın da yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacaktır. Kayak ve teleferik turizmi için de oldukça ideal bir yerdir. Yaban hayvanlarının çeşitliliği nedeniyle burada av turizmi de öne çıkmaktadır.  Çevresindeki çam ormanları buraya yılın her mevsiminde canlılık katmaktadır. 
  • Pazar 22 ° / 13 ° Bulutlu
  • Pazartesi 21 ° / 16 ° Bulutlu
  • Salı 22 ° / 15 ° Güneşli