Kaya Çardak


DEVLETİMİZ VATANDAŞINI HİÇ AÇ VE AÇIKTA BIRAKIR MI?

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN,  Covid-19 salgınının başlamasından bugüne kadar birçok ekonomik ve sosyal koruma paketleri açıklayarak salgından etkilenen tüm kesimlerin yanında oldu. 


Cumhurbaşkanımızın önceden öngörüsü ve engin devlet tecrübesi ile birçok ilimize şehir hastaneleri yaparak sağlık sistemimizin daha da güç kazanmasını sağladı. Bu öngörüsü ile, hastalanan tüm vatandaşlarımız beş yıldızlı otel konforunda sağlık hizmetini ücretsiz bir şekilde aldı. 

Bugün güçlü ekonomiler ve büyük devletler diye nitelendirdiğimiz ABD, İngiltere, Almanya vs. devletlerin bu süreçte sağlık altyapılarının çöktüğünü, hastalarını sedyeler üzerinde tedavi etmeye çalıştığını haber bültenlerinde sıkla izledik. Hatta, ABD’de bir koronavirüs hastasına ciddi bir tedavi masrafı faturası çıkarıldığını yine haber bültenlerinde izledik.

Cumhurbaşkanımız, bugüne kadar açıklanan tüm ekonomik ve sosyal koruma paketlerine Ramazan Bayramı öncesi bir yenisini de ekleyerek hemen hemen tüm kesimleri ilgilendiren yeni müjdeler verdi.  Şimdi bu paketlere kısa kısa bir göz atalım:

Cumhurbaşkanımız, emeklilerimize bayram ikramiyesi ödemesinin 1.100 TL’ye çıkarıldığını ve bayram öncesi ödemelerin yapılacağını duyurdu. Memur maaşlarının da 10 mayıs itibariyle hesaplarına yatacağını söyledi. 

Salgının faaliyetlerini olumsuz etkilediği esnaflara yapılan 1.000 TL’lik gelir desteğini ve kira desteklerini de bir ay daha uzattığını açıkladı. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırılan kredilerin de taksit ödemesinin 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelendiğini açıkladı. TESKOMB Kefaleti ile kredi kullanan esnafların taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödendiğini müjdesini verdi. 

Cumhurbaşkanımız, çek ve senetlerle ilgili önemli bir düzenleme mecliste görüşüldüğünü de duyurdu. İş sözleşmelerinin fesih yasağını da 30 Haziran’a kadar, kısa çalışma ödeneği süresini de Haziran sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanımız, bir müjde de ihtiyaç sahibi ailelere verdi. İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1.000 TL’lik nakdi yardımı 1.100 TL’ye çıkartarak ödeneceğini söyledi. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaları için 183 milyon lira ilave kaynak gönderildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanımız, KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar TL bütçeli yeni bir destek programının da başlatılacağını duyurdu. Küçük esnafa yönelik bu destek paketi ile küçük işletmelere 75 bin TL’ye kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz destek verileceğinin de müjdesini verdi. Destekten faydalanmak isteyen küçük ölçekli ve mikro işletmeler 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilecekler.

Devletimizin bütçesi ölçüsünde yaptığı ekonomik ve sosyal koruma desteklerini memnuniyetle karşılıyoruz. ALLAH devletimize zeval vermesin… 

kaya.cardak@ismmmo.org.tr

  • Cumartesi 27.8 ° / 19.3 ° Bulutlar
  • Pazar 26.5 ° / 18.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 25.2 ° / 18.6 ° Dağınık bulutlar