Kaya Çardak


DEVLETİMİZ, SON AÇIKLADIĞI DESTEK VE HİBE PAKETİYLE ESNAFIMIZA CAN SUYU OLDU

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, 1 milyon 384 binden fazla esnaf ve sanatkara 4 milyar 622 milyon liralık bir kaynağı daha karşılıksız olarak verileceğini açıkladı.


Kahvehane, kafe, çay bahçesi ve benzeri yerler ile okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, internet kafeler, hamamlar, lunaparklar gibi işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe desteği yapılacak. Bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler ve kurs işletmecilerine ise bir defaya mahsus 3 bin liralık ödeme ile esnaf bir nebze de olsa rahatlayacak. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yararlanan lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü ve otobüsçüler ile pazarcıların da dahil olduğu açıklandı. 

Cumhurbaşkanımız, salgından etkilenen tüccar, sanayici ve büyük şirketler için de nefes kredisi adı altında bir kolaylığın da sağlanacağını ve bu konuda çalışmaların olduğunu da açıkladı.

Cumhurbaşkanımızın açıkladığı destek paketinde çiftçiler de unutulmadı. Cumhurbaşkanımız, çiftçilere yönelik destekleri de şu şekilde açıkladı: Kuraklıktan zarar gördüğü belirlenen çiftçilerin Ziraat Bankasına veya Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçların erteleneceğini açıkladı. 

Bakliyat alım fiyatlarının da ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlendiğini duyurdu.  Yaş çay alım fiyatının da kilp başına 3,87 liraya, destekleme ile birlikte 4 liraya yükseltildiğini söyledi. 

Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, arpa alım fiyatını ise 1.750 liraya yükseltildiğini, ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verileceğinin müjdesini de verdi. 

Türkiye, Covid-19 salgınının başladığı günden itibaren aldığı tedbir ve önlemleri ile salgının yönetiminde dünyada bir örnek oluşturdu. Güçlü ekonomiler, büyük ülkeler dediğimiz ülkelerin vatandaşları sağlık hizmetine kendi paralarıyla bile ulaşmakta zorlanırken ülkemizin her bir vatandaşı ücretsiz bir şekilde sağlık hizmetine kavuştu. Başta şehir hastanelerimiz olmak üzere kısa sürede yapılarak vatandaşın hizmetine sunulan pandemi hastaneleri vatandaşlara hizmet verdi. Sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmaları ile de bu alanda dünyada benzeri görülmeyen hizmetler vatandaşlara sunuldu.  

Pandeminin başlangıcından itibaren bu salgından etkilenen her bir vatandaş desteklenerek bu sürecin en iyi bir şekilde atlatılması için çalışıldı. Düşük emekli maaşlarının yükseltilmesi, geliri olmayan vatandaşlara Kaymakamlıklar, Belediyeler ve diğer kamu kurumları eliyle maddi olarak sürekli desteklenmesi, hizmetin evine kadar götürülmesi dünyada eşi ve benzeri olmayan bir uygulama oldu. Yaşlılarımız korundu ve gözetildi. Yardıma muhtaç her kesim devletimiz tarafından desteklendi.

  • Cumartesi 27.8 ° / 19.3 ° Bulutlar
  • Pazar 26.5 ° / 18.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 25.2 ° / 18.6 ° Dağınık bulutlar