Sultan Gören


DELİ DELİ OLMA

Televizyonla aramın iyi olmadığını beni tanıyanlar iyi bilir. En son takip ettiğim diziler 10 yıl belki daha fazla olmuştur. Son yıllarda yayınlanan dizi, yarışma programı vs . hiçbirini izlemiyorum. Fakat sosyal medyada özellikle instagramın keşfet sayfasında program v e dizilere ait her şeye rastlamak mümkün.


Yine keşfette karşıma çıkan bir diziden bahsetmek istiyorum. Diziyi bazı sayfalar eleştirmiş. Bu eleştiriler merakımı uyandırınca Merak edip youtube’dan tamamını olmasa da bazı kısımlarını izledim.

Dizi de memleketim Kars’dan görüntüler izlemek çok güzel. Fakat ilk olarak dikkatimi çeken şey bir kere şive Kars şivesiyle alakasız, Güneydoğu şivesine benzeyen bir dille yazılmış.

Men bu diziyi eleştirerem çünkü bizim Serhat Şehri Gars’ımızla yakından uzağdan ilgisi yoktur.

“Gelirem, gidirem, ay atam anam, Allah sağlasın, gadanalaım, üzün ağ olsun, başşın batsın” daha birçok Kars’a ait cümlelerden biri bile dizide geçti mi?

Kars kaçakçılıkla geçinen bir şehir değildir. Kars’ın öz halkı genel olarak çağdaş, eğitime önem veren, kadına saygı duyan insancıl, yardımlaşmayı seven, iyi günde kötü günde bir arada olmayı bilen kültüre sahiptir.

Bunu en güze; senaryosunu Hazel Sevim Ünsal’ın yazdığı “DELİ DELİ OLMA” Filminde görebiliriz.

Tarık Akan ve Şerif Sezer’ in başrollerini oynadığı film de Kars her şeyiyle en doğal bir şekilde anlatılmış. Malakanlar ve Türklerin bir arada yaşadığı kardeşliği, sevgiyi anlatan bu filmi kesinlikle izleyin derim.

Yani demem o ki bir Kars’ lı olarak milyonlarca insanın izlediği ekranlara lütfen daha kültürel, insanlara nefreti değil sevgiyi empoze edecek daha anlamlı yapıtlar yapılması.

Ben şahsen sıkıldım ağalı, zengin, silahlı, güzel kadınların, yakışıklı erkelerin ön planda olduğu ama içinde şiddeti barındıran, günümüzde yaşanana bunca olumsuzlukların sadece zengin ağa hayatlarında yaşandığını sürekli vurgulayan dizilerden.

Keşke Kars’ın tarihini, kültürünü y ada köylerinde yaşayan insanlarının yaşadığı maddi manevi farklı sıkıntılarını yansıtan yapıtlar yapılsaydı. Sadece Kars değil tüm Ülkemiz için bu geçerli.

Bu ülke de sadece eli silahlı, lüks araçlara binen adamların eşleri şiddet görmüyor. Ya da güncel romanlardan uyarlanan zengin kadınların hayatları yaşanmıyor.

Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan bu topraklarda senaryo olabilecek binlerce konu varken,

Sizler sıkılmadınız mı bu dizilerden?

 

  • Cumartesi 27.8 ° / 19.3 ° Bulutlar
  • Pazar 26.5 ° / 18.2 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 25.2 ° / 18.6 ° Dağınık bulutlar