DR. FAHRİ ARSLAN


ÇOK MU ÇALIŞIYORUZ?

Genel tabloda OECD rakamlarına göre ortalamada haftalık 48 saat çalışarak (ki bu Avrupa'daki en uzun saat ) zaten yukardaki orta sınıf tespitini çürütüyoruz.


Orta sınıf mensubu bir şahsiyetle memleketin geleceğine dair sohbet eder iken duyduğunuz şey

Bizim insanımız da çok tembel .

Bunlarla mı devrim yapacaksınız ?

Bu cümlenin kendisi sınıfımdan nefret etmem için geçerli bir sebep olsa da ben bu yazıda bu saptamanın gerçekliğini tartışacağım .

Genel tabloda OECD rakamlarına göre ortalamada haftalık 48 saat çalışarak (ki bu Avrupa'daki en uzun saat ) zaten yukardaki orta sınıf tespitini çürütüyoruz.

Bir resmi veri daha var .

Devletin ücretsiz sağlık hizmetinden faydalanmak istiyor iseniz öncelikle aylık gelirinizin asgari ücretin 3'te birinden az olduğunu ispatlamanız gerekiyor

Asgari ücret, adı üzerinde asgari, belli ama siz bir de o asgari ücreti dahi alamadığınızı ispatlamak zorundasınız. Bunun kendisi bir iş zaten .

Bu resmi verilerin ötesinde kişisel gözlemlerimi de buraya yazacağım .

Günün herhangi bir saatinde istanbuldaki park ve yeşil alanlara bakın bomboştur. Istanbula hakim bir  tepeden baksanız betondan başka bişey göremezsiniz yeşillik gözünüze bile çarpmaz ama şehrin ve ülkenin yöneticileri yeterince parkımız var bakın dolmuyor bile diyebiliyor . Herkes daha az değil yasal sınır olan  45 saat çalışsa o parklar dolar yetmez .

Polis memurları  fazla mesailerinin ücretlerini alsalardı büyük ihtimalle çarçabuk sınıf atlarlardı ve herhalde mesleklerine devam etmezlerdi .

Bu kayıp başka şekilde telafi edilir .

Muhtemelen mesai arkadaşları bu durumu sorgulayan meslektaşlarına ulvi bir görevleri olduğunu ve bu görev için her türlü ihtiyaçlarının devlet tarafından tedarik edildiğini ifade ederek meslektaşının motivasyonunun devamını  sağlıyordur .

Sokak temizliğinde çalışan emekçiler mesai saatlerinde çaylarını ayakta içerler ve caddeden amirleri yada aynı görevi yapan muhbir vatandaşlar şikayet etmesinler diye   binanın arkasına geçerlerdi .

Onların bir motivasyon kaynağı da yok .

Hastanemizde taşerondan devşirme temizlik,  veri giriş ve güvenlik personeli de benim anlayamadığım bir den fazla  ek nöbet ile fazla  mesai yapıyor ve tek kuruş almıyor .

Bu fazla ve karşılıksız çalışmayı o kadar içselleştirmişler ki mücadeleyi ve örgütlenmeyi hala gündemlerine almadılar .

Son örnek kendimden .

Acil serviste  mümkün olduğunca  az tahlil ve görüntüleme yaparak gerçek acil vakalara daha fazla enerji aktarabiliyorum  .

Acil olmayan durumlar için tahlil istemediğim için bazen doktor odasında şekerleme yaptığım da oluyor .

Bu tamamen kendi klinik tecrübemle ilgili .

Fakat ben odada uyurken bir meslektaşımın doktor bey gene uyuyor demesi gerçekten anlaşılır değil .

Aslında hak olan bir şeyi ben tecrübeyle elde etmişim ama o hekim kendi ulaşamadığını  bana da reva görmüyor.

 

Dr Fahri ARSLAN

faxri078@gmail.com

İsmail kalkan
10.08.2020 21:22:14
Analiz çok açıklayıcı gerçekten oturup ne yaptığımızı ve ne yapmamız gerektiğini düşünüp hayatımızı sekillendirmeliyiz toplumu öylesine koreltmislerki görevi olmayan yapılmaması gereken şeyi yaptırmayı dayatip mecbur bırakılıp sorada bu yapılan eylemin bir vazife bir vatandaslik goreviymis gibi yurttaşlara yaptiriliyor. Bir çoğumuz aslında yapmak istemediğimiz yada sinirimizi aşan işleri yapmak zorunda birakiliyoruz ve bütün bu yaptiklarimizi hayatlarımızdan emegimizden çalarak yapıyoruz kendimize ailemize esimize dostumuza ayiracagimiz zamanı böyle dayatmalara ayırıyoruz

  • Cumartesi 17 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 16 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 17 ° / 7 ° Parçalı bulutlu