Soner Yanık


ÇOCUKLARDA ÖFKE –ÖFKE KONTROLÜ

Toplumun çekirdeğini oluşturan çocuk ve gençlerdeki öfke, saldırganlık ve şiddet eğiliminin yaygın olarak görülmesi, mesleki olarak önleme programı oluşturulmasını da beraberinde getirmektedir. Gerek ailelerden gerekse okul tarafından bu sorunlarla ilgili yönlendirmelerle karşılaşmaktayız.


Öfke, herhangi bir şeyin engellenmesi ile ortaya çıkan istenmeyen bir duygu olarak tanımlanabilir. Öfke büyük küçük tüm insanların farklı doz ve sıklıkla hissettiği doğal, evrensel ve sağlıklı bir duygudur.

2 yaş dönemi, çocuğun inatlaşma-zıtlaşma dönemi olarak bilinir. Bu dönem normal gelişimin bir parçasıdır ve özerklik dönemi olarak nitelendirilir. Bu dönemde çocuklar sürekli dış dünyayı keşfetmek isterler ve özerkleşme-bağımsızlaşma konusunda ısrarcı davranırlar. Ebeveynlerinin koyduğu sınırları zorlayarak, kontrole karşı çıkarak her şeyi kendi başına yapmak konusunda ısrarcı davranırlar. Örneğin, kendi yemeğini kendisi yemek, giysilerini kendisi giyinmek ister, istediği şeyi almak konusunda ısrar eder. Eylemleri kısıtlandığında, istediği şeyi yapamadığında ve elde edemediğinde sıklıkla öfke nöbetleri ortaya çıkar. 2 yaş çocuklarında da öfke nöbetinin en sık görülmesinin nedeni, istediği davranışlara izin verilmemesi, ertelenmesidir. 

Öfke nöbeti için çocuğun bağımsızlığını ifade etmesinin bir yolu da denebilir. Nöbet sırasında çocuk ailesinin dikkatini çekmeyi başarırsa ya da istediği davranış anne babası tarafından gerçekleştirilirse bu davranış pekiştirilecektir. Çocukların öfke davranışlarının pekiştirilmesi, çocuğun öfke davranışlarını daha sık sergilemesine neden olacak ve istediği şeyleri bu şekilde elde etmeyi öğrenen çocuk, bu davranışı yapmayı sürdürecektir.

Çocukların öfke nöbetlerine neden olan davranışlarını takip etmek, kimin yanında, hangi zamanlarda ve neden bu davranışları sergilediğini belirlemek bu davranışa neden olan durumların önlenmesini sağlayacaktır.

Nöbet esnasında anne-babaların sabırlı olmaları, kararlı ve sakin kalabilmeleri gerekmektedir. Öfke esnasında çocuklar kendilerini anlayan ve sakin ebeveynlere ihtiyaç duyacaklarından ebeveynlerin çocukların öfkesi karşısında sakin kalabilmeleri ve öfkelenmemeleri ve çocukla sakin ve kısık ses tonu ile konuşmaları önemlidir.

Öfke nöbeti geçirdiği sırada çocuğun kendisine veya başkalarına zarar vermeyeceği güvenli bir ortamda tutulmasını sağlamak

Çocuğa öfkelenmenin doğal bir duygu olduğunu ve buna hakkı olduğunu söylemek. Ama bu yüzden konu ile ilgili fikrinin değişmeyeceğini ve öfkesi sona erdiğinde onun yanında olunacağını söylemek ve bu konuda kararlı durmak.

 

  • Cumartesi 28.7 ° / 20.5 ° kırık bulutlar
  • Pazar 28.1 ° / 21.7 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 19.5 ° Bulutlar

İstanbul

18.09.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI