Erkan Taş


ÇEKİRDEK KASLARIMIZ 

Çok fazla izolasyon ve belki de çok az fiziksel aktivite ile geçen uzun bir kıştan sonra, temel kaslarınıza daha fazla dikkat göstermenin zamanı gelmiş olabilir.


Gövdenizin çoğunda bulunan bu kaslar, belinizi desteklemenin ve ayağa kalkmanıza, eğilmenize, kaldırmanıza ve dengenizi korumanıza yardımcı olmanın anahtarıdır. Bu nedenle, çekirdek kasların (Alt göğüs kafesinden başlayan ve kalçaya kadar uzanan kaslardır) Düzenli çalıştırmak ve korumak önemlidir. Ayrıca: 

“ Çekirdek kaslarınız; stabilite sağlar, bükülmenize ve dönmenize yardımcı olan orta sırt veya torasik omurga ve sizi yukarı, aşağı, geri veya ileri hareket ettiren kalça “ kaslarıdır.

En kötü temel egzersizler

Eskiden, mekik egzersizi çekirdek kaslarınızı iyi durumda tutmak için yapılması gereken hareketlerdi. Ancak bu egzersizler bir zamanlar inandığımız kadar etkili değiller. Yalnızca birkaç kası güçlendirirler ve yetişkinler için risk oluştururlar. Boynunuzu çektiğiniz için tehlikelidirler. Ve karın kaslarınızı eğitmiyorlar. Kalça fleksör kaslarını çalıştırıyorlar. Bu kaslar çok güçlenirse, alt sırtı çeker ve sırt ağrısına katkıda bulunmuş oluyor. 

En iyi temel egzersizler

Köprüler 

Herkes bir köprü yapabilir. Sırt üstü yatık bir pozisyonda başlarsınız ve sonra kalçalarınızı kaldırıp yerden kaldırırsınız. "Tüm çekirdek kas gruplarında bir kasılma yaratır."

Planklar 

Siz yukarı itme pozisyonunda kaldıkça çekirdek, kol ve omuz kaslarında kasılmalar yaratır. “Bir tahta gibi olabildiğince sert kalmaktır" 

Zıt kol ve bacak kaldırma

Bu egzersiz sizi ellerinizle ve dizlerinizle taşır. “Karşı kolu ve bacağınızı uzatırken, sizi desteklerken diğer kol ve bacaktaki kaslarınızı ve diğer koldaki kaslarınız kasılır. “ Hareketler yavaş ve kontrollü olmalıdır; kolunuzu ve bacağınızı olabildiğince hızlı kaldırmayın."

Başlangıç 

Uzun zamandır çekirdek kaslarınızı çalıştırmadıysanız, yavaş başlamanız, egzersizin kalitesine odaklanmanız ve bunu yapabileceğiniz süreyi kademeli olarak artırmanız önerilir. 

Güçlendirmeden önce ısınma yapmayı unutmayın. Birkaç dakika yürüyün ve kanın akması için kollarınızı hareket ettirin.

Güçlendikten sonra, kaslarınızı, özellikle pelvisinizin önündeki kalça fleksörlerini ve uyluk arkasındaki hamstringleri gerin. Yani stretch edin. 

“ Çekirdek kasların kısa ve sıkı olmasını istiyoruz. Sıkılık ona stabilite kazandıracak. Ancak onu çevreleyen kasların da esnek olması gerekir. “  

Instagram/erkantaspt

  • Pazar 14 ° / 8 ° Bulutlu
  • Pazartesi 15 ° / 9 ° Sağanak
  • Salı 16 ° / 11 ° Rüzgarlı

İstanbul

18.04.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI