DR. FAHRİ ARSLAN


BEL, DİZ VE BACAK AĞRILARININ SEBEPLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

İnsan yani human,  primatlardan yani bir nevi adlandırmayla dört ayaklılardan binlerce yıl içerisinde ayrıştığından beri bir vücut problemi olagelmiştir bel ve uzanımlarının ağrıları ve başa bela olmuştur.


Yani vücudun tüm ağırlığı dört ayağa dağılır iken homo erectustan itibaren bu ağırlığı iki ayak taşımak zorunda kalmıştır.

Boşta kalan eller evrimsel yarışta diğer dört ayaklı canlılara göre çok ama çok benzersiz bir avantaj sağlamıştır. Boşta kalan ön ayaklar ele evrimleşip alet kullanabilme şansı yaratmıştır. Bu avantajın bedelini biz insanlar bel ve ayak ağrıları ile ödüyoruz. Arka iki ayağımız daha fazla olmak üzere belimizden altımız sürekli bu bedeli bize ağrıyarak ödetmektedir.

Kimi zaman bel fıtığı kimi zaman diz menisküs yırtıkları ya da ayak damar bozukluklarının hemen tamamında bu ek yükün payı vardır.

Bu yazıyı sadece bu basit diyalektiği bilince çıkarmak için yazmadım. Bu önemli fakat binlerce yıl süren evrimin bize bu kötü sürpriziyle yaşamak zorunda mıyız?

Yani bir yere kadar bel ağrılarını doğal bir olay olarak kabul edelim. Sonra...

Devletin kargo firmasında bir görsel dikkatimi çekmişti. "Yükü tam karşınıza alın 90 derece belinizi bükün iki kolunuzla yükü kaldırın"ı görsellerle anlatmıştı afiş. İlk anda değil ama türküsünde söylendiği gibi sonradan aklıma gelmişti ve sorgulamıştım bu görseli.

Yahu teknoloji bu kadar gelişti niye hala insan kaldırıyor bu yükleri. Onca makinesi var robotu var onlara niye taşıttırmıyorlar bu yükleri diye kendi kendimi sorgulamamı şimdi yazıya döküyorum.

Pekala bir şirket bu şekilde otomatizasyon ile işçilerinin sağlığını koruyabilir daha az kâr hedefleriyle.

Ya da ev taşıma şirketleri insanla taşımak daha ucuz olduğu için dışardan asansörlü taşımayı tercih dışı bırakmaz ve daha medeni yöntemleri uygulamaya koyabilir.

Ama ben evde iki kızımdan özellikle küçük olanın peşinden koşarken, döktüklerini toparlarken , üstüne bir şeyler giydirmeye çalışır iken bırakın yükü karşıma almayı,  doksan derece eğilmeyi  yada yere eğilirken bir ayağımı da kaldırıp bel ağrımı biraz azaltabilmeyi, bir sağa,  bir sola,  bir arkaya, bir öne eğilir iken nasıl bir bel ağrısı derdim olmayabilir.

Bel ağrısının dayanılmaz hali bendedir ve sekel bırakmaz ise çocuklar büyünce azalacaktır azalması ihtimal dahilindedir lakin işçi sınıfı makinelerin ve robotların kendi direktifleri altında çalışmasını istemedikçe bunun için mücadele etmedikçe…

Bel, sırt, ayak, topuk, diz ağrıları bu sınıf için baki kalacaktır.

  • Cumartesi 17 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 16 ° / 8 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 17 ° / 7 ° Parçalı bulutlu