Kağan Kahraman


BAŞARISIZLIK BAHANE TEKNİK ADAM KIYIMI ŞAHANE

2021-2022 futbol sezonunda 3 hafta geride kaldı ve milli ara verildi. Bir önceki yazımda antrenman programı ve transfer dönemi uyumsuzluğuna dikkat çekmiştik.


Yazımda az da olsa teknik direktör değişiminden bahsetmiştim. Sezon içerisinde kulübün teknik adam değişimi yapması gayet normal karşılanabilir. Sezonda 3 veya 4 teknik adam değiştiren kulüplere şahit olunca bir anormallik ortaya çıkıyor haliyle. Sezonu içinde takımda hoca açısından bazı şeyler istendiği gibi gitmeyebilir. Hocanın futbolcular ile uyumsuzluğu, kadro kalitesi karşısında yetersiz kalması, istediği oyunu oynatamaması gibi geçerli sebepleri sayabiliriz. Bu yüzden kan değişimi ve yeni bir heyecan adına antrenör değişikliğine gidilebilir. Ancak bizim ligimizde hoca değiştirme gerekçeleri genelde popülizm kaynaklı gerçekleşiyor. Bu sezon bunun en bariz örneği Samet Aybaba ile yollarını ayıran Adana Demirspor da gördük. Geçen sezon ortasında takım başına gelerek, ortada hiçbir umut yokken bir takımı ve şehri küllerinden yeniden doğurarak 26 yıl hasretin ardından hem de şampiyonu olarak Süper lige çıkardı. Ama sonrasında daha 3. lig maçı geride kalmışken her ne kadar kulüp başkanı kabul etmese de Samet Aybaba gibi değerli bir hocaya popülizmi tercih etmiştir.  Beşiktaş'ın feda sezonunda da yine Samet hoca takımı beklentilerin üzerinde performans sergileyip ve üst sıralarda bitirmesine rağmen aynı vefasızlığı yaşamıştır. Feda denilen hikâye vefasız bitmişti. Ligin 3. Maçından sonra Adana Demirspor ile beraber 4 takım daha teknik adam ile yollarını ayırdı. Daha ligin başında 3. maçta sorumluluğu teknik heyete bağlayan ve yollarını ayıran yönetimlerde ki ferasete(!) hayran olmamak elde değil.

Bu feraset sahibi kulüp yöneticilerine birkaç sorum olacak.

  Yapmış olduğunuz transferlerden kaç tanesini antrenör ile beraber belirleyip karar veriyorsunuz? Bunlara bonservis kazanmak için veya yetersiz performans gösterdiğinden dolayı yolları ayırdığınız oyuncularda dahil.

 Koskoca sezonun antrenman ve performans planlamasının yapıldığı, sezon öncesi hazırlık kampları gibi önemli bir dönemi bu kadar çabuk yollarını ayıracağınız teknik adamlarla neden geçirdiniz?

Yıldız transfer olarak getirdiniz futbolcudan üst düzey performans sergileyeceğinin garantisi mi vardı ki, oyundan erken alındığı için ya da ilk on birde başlatılmadığı için faturayı hocaya kestiniz?

 Takımın kötü performans sergilemesinin sebebi sadece teknik adamlar mı? yoksa oyuncuların hiç mi kabahati yok? Ya da siz yönetimlerin hiç mi sorumluluğu yok? Varsa eğer karşılığında bir yaptırım oluyor mu?

 Bir önceki yazımda dikkat çekmeye çalıştığım konunun üzerine böyle ani teknik adam değişimleri trajik bir tesadüf oldu. Keşke olmasaydı ama maalesef basiretsiz yönetimlerin faturası her zaman olduğu gibi yine en zayıf halkaya kesiliyor. Bu yüzden hem kulüpler bazında lig de hem de milli takım seviyesinde uluslararası organizasyonlarda hayal kırıklığı yaşıyoruz. Olan Türk gençlerine ve Türk futboluna oluyor. Giden milli sermayeden gidiyor. Kulüp başkan ve yönetimleri başarıda ön planda yer alırken, başarısızlıkta ve ekonomik zararlarda hesap verebilir olmadıkları sürece değişen hiçbir şey olmayacak.  Bu bozuk düzen devam edecek.

Sağlıcakla ve sporla kalın.

  • Cumartesi 28.7 ° / 20.5 ° kırık bulutlar
  • Pazar 28.1 ° / 21.7 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 29.8 ° / 19.5 ° Bulutlar

İstanbul

18.09.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI