Soner Yanık


BABANIN ÇOCUĞUN HAYATINDAKİ YERİ

Bütün çocuklar sırtını güvenle dayayabileceği bir kahramana ihtiyaç duyar. Bu kahraman hiç şüphesiz ki babadır.


Gücü ve otoriteyi simgeleyen baba, her çocuk için bir güven kapısıdır. Her anne-baba için çocuğu ne kadar özelse, her çocuk için de babası o kadar özeldir. Baba; her şeyi bilen, en doğrusunu söyleyen, en iyiyi yapan, zoru başaran, en güçlü olan bir süper kahramandır.

 

Anne ve babalar arasındaki önemli ve açıkça gözlemlenen farklardan biri ev ile ilgisi olan görev dağılımında ortaya çıkmaktadır. Anneler daha çok yemek, bulaşık, çamaşır, ütü gibi işleri üstlenirken; babalar, tamir, sigorta işleri, araba bakımı vb. işleri üstlenmektedir. Bunun sonucunda, üç yaş dolaylarındaki çocuklar ev işlerinin cinsiyete göre dağılımının farkında olmaya başlamaktadır. Anne ve babanın çocuğun eğitiminde üstlendiği rollerde de farklılıklar vardır. Babanın disiplini sağlayan, geleceği planlayan, ailenin dışındaki dünya ile etkileşimde bulunan bir birey olarak, annenin ise ailenin bir bütün olmasını sağlayan, kişiler arası ilişkileri düzenleyen bir birey olarak çocuğa model oluşturmaktadır.

 

Çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesinde babanın rolü oldukça önemlidir. Özellikle erkek çocuklarda cinsiyet ve cinsel rol olarak uygun davranışlar sergilemesinde tartışmasız babanın rolü oldukça fazladır. Okul öncesi dönemde çocuk anne ve babasını kendisine model olarak alır. Bu dönemde kız çocuk anneyi, erkek çocuk babayı taklit eder ve kendini onunla özdeş tutarak cinsel rollerini kazanır.

 

Çocuğun kişilik gelişiminde, babanın çocuğuna karşı tutum ve davranışları, çocuğun kişiliğini geliştiren etkenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Babası otoriter olan ve az ilgilenen çocuklarda utangaçlık, çekinme gibi kişilik özelliklerine daha sık rastlanmaktadır. Babası demokratik aile tutumu özelliklerine göre davranan, ona fikirlerini soran, sevgisini güzel yansıtabilmiş babaların çocukları ise arkadaşlık ilişkileri kuvvetli, konuşurken kendi fikirlerini güzel aktarabilen ve liderlik özellikleri daha ağır çocuklar olarak gözlemleyebiliriz.

 

Anne babanın her ikisi de çocuğun gelişimini farklı şekillerde etkilemektedir. Burada önemli olan nokta babanın da anne kadar çocuğun gelişiminde etkin bir rol oynadığının bilincinde olunması gerektiğidir.

 

Unutmayın, kimse iyi bir baba olarak doğmuyor. Ama iyi bir baba olmak için çaba sarf etmek sizin elinizde. Çocuklarınızın kahramanı babalardır kahramanını yok etmeyelim.

 

Sevgiler.

 

İnstagram // soneryaniik

  • Perşembe 0 ° / 0 ° Yok
  • Cuma 31.4 ° / 23 ° Açık hava
  • Cumartesi 32.1 ° / 23.4 ° Dağınık bulutlar

İstanbul

24.06.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI