Eyüp Bolat


AYNI SENARYO!

Türkiye, son yıllarda dış dünya ile yaptığı anlaşmalar ve atılımlar ile uluslararası arenada adından ciddi anlamda söz ettiriyor.


Libya ile yapılan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması ile hem Doğu Akdeniz’deki haklarını uluslararası hukuka uygun hale getiriyor, hem de kendine Afrika’da yeni alanlar açıyor.  

Türkiye, 2016’dan bu yana Ortadoğu’da yaptığı askeri operasyonlarla sınır güvenliği konusunda önemli yol kat etti.

Azerbaycan-Ermenistan savaşı ile Azerbaycan’a verdiği destekle de, Türk Dünyası ile Orta Asya bağlantı köprüsünü de oluşturmuş oldu.

Bütün bunlarla birlikte savunma sanayiindeki gelişmeler de hiç yabana atılacak gelişmeler değil.

Biden, yönetimini oluştururken Afrika ve Ortadoğu odaklı bir yönetim oluşturuyor. PYD’ye silah desteğini arttırarak devam ediyor ve iş birliği konusunda ısrar ediyor.

Yunanistan yönetimi ile anlaşarak, Dedeağaç’a 30 adet saldırı helikopteri (Black Hawk) sevkiyatını yapıyor. Yunanistan İsrail ile Mora yarımadasında üs kuruyor.

ABD yönetimi, Türkiye’ye S-400 almaması konusunda yaptırımlar uygulayıp, vazgeçmesi gerektiğini söylüyor, ama buna rağmen Yunanistan Fransa’dan savaş uçağı satın alıyor. Aynı Yunanistan Lozan antlaşmasını hiçe sayıp Ege’deki adaları silahlandırıyor adeta bir savaş yığınağı yapıyor.

Uluslararası hukuka aykırı bir şekilde, hiç kıyısı olmadığı halde Yunanistan Doğu Akdeniz’de hak iddia ediyor ve buna kimse ses çıkarmıyor, Türkiye dokuz yüz küsur kilometre sahili olan Doğu Akdeniz’den, hem Avrupa Birliği hem de ABD yönetimi tarafından çıkarılmak isteniyor, hem de yüzsüzce dile getirilebiliyor. ABD yönetimi Türkiye’ye, Libya’dan çıkması gerektiğini söylüyor.

Yurt dışında kaçak yaşayan vatan haini Can Dündar ve FETÖ artığı hesaplar hep bir ağızdan yukarıda saydığım konularda, Türkiye’nin karşısında saf tutuyor. Ülke içerisindeki en ufak kıpırdanmayı fırsata çevirme çabasında bir taraflarını yırtıyor ve fırsatçılık yapmaya çalışıyor.

Ve sen diyorsun ki; “Boğaziçi Üniversitesindeki barışçıl eylem” öyle mi?

Bir gurup, sözde sanat yapma maksadıyla toplumun kutsallarını ayaklar altına alacak ve provaktörlük yapacak, buna hiç sesini çıkarmayacaksın ama tutuklandıkları zaman “barışçıl eyleme” kalkacaksın.

Gerçekten gözlerin kör kulakların sağır mı? Seninle birlikte aynı şeyleri söyleyenlerin, daha doğrusu senin o söylediklerini ortaya çıkartıp sana söyletenlerin, profillerine bir bak! Dünya barışı diyenlerin, dünyanın her yerine savaş götürdüğü gerçeğini göremeyecek kadar saf mısın?

2013 yılında Taksim Gezi parkına çıktığın gün de aynı şey olmadı mı? O günü bir hatırla bakalım. Hala aynı şeyi söylüyorsun, “biz oraya doğa için gitmiştik” diyorsun ve ben buna inanıyorum; senin samimiyetine inanıyorum, ama sen kendi samimiyetine inanıyor musun? Ağaç için gittiğin yerden çıkan olayların ülkene, vatanına, milletine zararını hesaplayabildin mi?

Sana “aşağı bakmayacağız” sloganını yutturanlar, bir gün olsun bir şehit için iki satır taziyede bulunmuş, bir şehit cenazesinde yer almışlar mı? “Afrin’de ne işimiz var? YPG bize mi saldıracak, YPG’liler topraklarını koruyan savaşçılardır. Türkiye’nin Libya’da ne işi var canım? Doğu Akdeniz’de gerginliği Türkiye arttırıyor” diyenler kimlerdi hatırladın mı? Hatırladıysan şimdi çevrene bak bakalım onları görebilecek misin?

Bu ülkede büyük ölçekte terör eylemlerinin en sonuncusu, 2017 yılbaşı gecesi Reina saldırısı idi; ondan sonra bu bağlamda sivilleri hedef alan büyük terör saldırıları olmadı. Aç biraz arşivleri karıştır, neden olmadı hiç düşündün mü? Ben sana söyleyeyim, Fırat Kalkanı operasyonunda 67, Zeytindalı Operasyonunda 85, Barış Pınarı harekatında 5 şehit verdiğimiz için -ki bu sayılar sadece o operasyonlarla sınırlı aşağı yukarı sayılar.

Şimdi Dünya bir salgınla boğuşurken, Dünyada bazı ülkeler sosyal olaylar patlaması yaşamaya başladı, elbette ki toplum dinamikleri hassas olan Türkiye’nin de, bu olumsuz koşullardan etkilenmesini isteyen güçler olacaktır. Hatta bu zamanı yukarıda anlattığım atılımlar çerçevesinde fırsat bilenler de…

Sevgili kardeşim; muhalif ol, hakkını ara, gerekirse barışçıl eylemini yap. Ama yola çıktıklarına bir bak. Akıl sahibisin, mantığını çalıştır bu ülke bu tür hadiselerden çok çekti, hakkımı alacağım diye, birilerinin elinde oyuncak olma; devlet senin devletin; vatan senin vatanın; emin ol, sana şirin görünenler devletinin gücünü zayıflattığı anda ilk seni alaşağı edecekler.

Buna inanmıyorsan, ABD’nin Irak işgaline bak, Arap Baharı olaylarını az biraz araştır oku… Kendine gel!

Laf Atatürkçüsü olma!

bolat.eyp@gmail.com

  • Perşembe 0 ° / 0 ° Yok
  • Cuma 31.4 ° / 23 ° Açık hava
  • Cumartesi 32.1 ° / 23.4 ° Dağınık bulutlar

İstanbul

24.06.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI