Kağan Kahraman


ASKF Mİ? AFKF Mİ? AMATÖR FUTBOLA YAŞ DAYATMASI!

Açılım olarak ‘Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’, ancak uygulamada Amatör Futbol Federasyonu gibi çalıştığı iddiası var.


Geçenlerde Spor Bakanlığı’nda üst düzey bürokratlık yapmış eski milli güreşçi Ahmet Ak hocamızın sosyal medya hesabında farklı branşta bir antrenörün serzenişi dikkatimi çekti. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu'nun faaliyet olarak ağırlığı amatör futbol kulüplerine vermesinden rahatsızdı. Federasyonu illerde imkânlarının büyük çoğunluğunun diğer branşlara nazaran en çok amatör futbola sağlandığını, atletizm başta olmak üzere birçok amatör branşın futbola ezdirildiğini haklı olarak dile getirdi.

 

Haklıdır çünkü ben de bu serzenişe kadar ASKF’nin amatör futbol kulüplerine hizmet eden bir kuruluş sanıyordum. Bir an önce ASKF’ler hizmette ve imkanlar da tüm branşlara eşit mesafede olmalıdır. Adil ve eşit faaliyet yapmalıdır. Tabi bu arada Türkiye Futbol Federasyonu'nun, amatör futbol kulüplerine ne kadar destek verdiği de tartışılmalıdır. Aksi halde resmiyette ASKF, faaliyette AFKF olursa Türk sporu kısır döngüde kalmaya devam edecektir.

 

Amatör futbol demişken, federasyon yaklaşık 10 yıldır uygulamada olan yaş sınırlaması ve genç oyuncu oynatma dayatması gibi gereksiz bir kural getirdi. Amatör branşta yaş sınırı kuralından dolayı birçok insan aktif futbol oynamaktan mahrum bırakılmaktadır. Üzerine bir de genç oyuncu oynatma dayatılmaktadır. Konu hakkında bilgisine başvurduğum antrenör arkadaşım, mecburiyetten genç oyuncu 11'de sahaya sokup maçın ilk 10 dakikasında geri oyundan çıkarıldığını söyledi. Yani futbolcu yetiştirmeyi amatör kulüpleri böyle bir kota koyarak geliştirmek isteyen bir federasyon var karşımızda. Amaç gençlerin önünü açmak ise  bu kuralı profesyonel ligde ve Süper Lig’de de yapsanız daha faydalı ve verimli olmaz mı? Neticede profesyonel ile amatör kavramları arasındaki özellik ortada. Profesyonellik işi daha sistematik ve sektör şeklinde iken, amatör ise tamamen isteğe bağlı zorunlu olmayan bir faaliyet. Süper Lig'de yabancı sınırlamasını kaldırılırken amatörde yaş sınırı koyarak bu çelişkiden nasıl bir verim alınıyor, soru işareti…

 

Süper Lig'de yabancı sınırlamasına asla karşı değilim, yabancı oyuncuların transferleri yapılırken, sözleşmelerin kulüplerin aleyhine olmasına karşıyım. Bu Kural ilk açıklandığında milli takıma oyuncu nasıl yetiştireceğiz kaygısı vardı hepimizde. Ancak bu sene gördük ki milli takım belki de tarihimizin en elit performansını sergiliyor. Bunda da en büyük etkenlerden biri, yurt dışında oynayan milli oyuncularımızın fazla olmasıdır. TFF Başkanı Özdemir başta olmak üzere futbolu yöneten büyüklerimize çağrımızdır. Amatör futbol liglerinde yaş sınırının kaldırılması ve amatör olarak futbol oynamak isteyen her yaşta insanın aktif olarak devam etmesi konusunda düzenleme yapılmalıdır.

 

Sporu sadece bir sektör olarak değil yaşam tarzı olarak kabul edip spor politikalarımızı bunun üzerine kurmanız gerekir.

 

Sağlıcakla ve sporla kalın.  • Çarşamba 24 ° / 17 ° Güneşli
  • Perşembe 26 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 28 ° / 17 ° Güneşli

İstanbul

23.09.2020

  • İMSAK 05:20
  • GÜNEŞ 06:46
  • ÖĞLE 13:01
  • İKİNDİ 16:25
  • AKŞAM 19:07
  • YATSI 20:27