Kaya Çardak


ANONİM ŞİRKETLERİN GENEL KURUL ESASLARI DA YÖNETMELİĞİN İSMİ DE DEĞİŞTİ

Anonim şirketlerlerin genel kurul esaslarını düzenleyen yönetmelik de değişiklik yapılarak eski yönetmelikte yer alan “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı” ibaresi kaldırıldı ve yönetmeliğin yeni adı “Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları ile Bu Toplantılarda Bulunacak Bakanlık Temsilcileri Hakkında Yönetmelik” şeklinde değişti.


Bu yönetmelik değişikliği 09 Ekim 2020 Tarih ve 31269 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Eski yönetmelikte yer alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ibareleri de Ticaret Bakanlığı olarak güncellendi.

 

Kısa adı MERSİS olan, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi tanımı da bu yönetmenliğe eklendi. Bundan böyle Anonim Şirket Genel Kurul Toplantılarında Bakanlık temsilcisi bulundurulması için başvurular MERSİS üzerinden yapılacak.

 

Değişmeden önceki yönetmelikte tek pay sahipli Anonim Şirketlerde de genel kurullarda başkanlık oluşturulması ve genel kurul toplantısına katılabileceklerin listesinin hazırlanması gerekiyordu. Tek pay sahipli Anonim Şirketlerde istenen bu liste çok mantıksız ve gereksizdi. Bu durum da yönetmelik değişikliği ile düzeltildi. Bundan böyle liste hazırlanmayacak, başkanlık divanı oluşturulmayacak. Tek Pay sahibinin toplantı tutanağını imzalaması yeterli olacaktır.

 

Yeni yönetmelikle toplantıya katılamayan ortaklar vekaletnameyi noterden vermek zorundadır. Değişmeden önceki halinde halka açık olmayan anonim şirketlerin genel kurul toplantılarında pay sahiplerinin vekille temsil edilmeleri halinde noter onaylı olamayan vekaletnamelere imza beyannamesinin eklenmesi yeterli oluyordu. Yapılan değişiklikle bundan böyle vekaletnameler noter onaylı olması gerekmektedir.

 

Yeni yönetmelikle tek sahipli anonim şirketlerin genel kurul toplantılarında bakanlık temsilcisi bulundurma zorunluluğu da ortadan kaldırıldı. Bundan böyle kuruluş ve ana sözleşme değişiklik işlemlerinde bakanlık temsilcisi bulundurma zorunluluğu olmayacak.

 

Halka açık anonim şirketler ile kuruluşu özel izne tabi anonim şirketlerin genel kurul toplantılarında bakanlık temsilcisi bulundurma başvuru belgeleri de önemli ölçüde sadeleştirildi.

 

09 Ekim 2020 Tarih ve 31269 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları ile Bu Toplantıda Bulunacak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Temsilcileri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle yapılan değişiklikler ve sadeleştirmeler olumlu yönde atılmış bir adımdır. Değişikliklerin iş dünyamıza hayırlı olmasını dilerim.

  • Perşembe 0 ° / 0 ° Yok
  • Cuma 31.4 ° / 23 ° Açık hava
  • Cumartesi 32.1 ° / 23.4 ° Dağınık bulutlar

İstanbul

24.06.2021

  • İMSAK
  • GÜNEŞ
  • ÖĞLE
  • İKİNDİ
  • AKŞAM
  • YATSI