YEREL GAZOZCULARDAN TARİHİ ADIM

Belli bir kuşağın en vazgeçilmez içeceği olan gazoz, küllerinden yeniden doğuyor. Türkiye’nin köklü gazoz üreticileri, bir dernek çatısı altında toplanarak, yeni nesillere gazoz kültürünü yeniden sevdirmeyi amaçlıyor.

Ülkemizde gazozun ayrı bir yeri var. Belli bir yaş kuşağı çocukluklarının en vazgeçilmez içeceği olan gazoz, ne yazık ki yeni nesil tarafından fazla tercih edilmiyor. Bu durumun en önemli sebebi olarak da yerli gazoz markalarının, dünya devi içecek firmaları karşısında yeterince rekabet edememesi olarak görülüyor.  Bir zamanlar neredeyse her mahallede, yerel bir gazoz imalathanesi varken, bugün sayıları parmakla sayılan fabrikalar üretime devam ediyor.

Bu gidişe dur demek için ülkemizin köklü gazoz imalatçıları, geçtiğimiz günlerde İstanbul Ataşehir Asis City Hotel’de bir dermek kurmak için ilk adımı attı. Yaklaşık 30 kadar imalatçının bir araya gelerek attıkları bu adım, sektörde başta şişe olmak üzere maliyeti etkileyen birçok alımda ortak hareket etmek, aynı zamanda gazozun tekrar sevilmesi ve tercih edilmesi için reklam, tanıtım çalışmaları yapmak için projeler geliştirmeye başladı.

Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış olan gazoz üreticilerinin kuracağı derneğin merkezi İstanbul’da olacak. Yerli gazoz üreticilerinin ilk kez bir araya gelerek attıkları resmi adım ile başlattıkları dernekleşme sürecinin şubat ayına kadar tamamlanası planlanıyor.