ÜMRANİYE’DE BULUNAN YARALI DOĞAN TEDAVİYE ALINDI

Ümraniye’de vatandaşlar tarafından yaralı bir şekilde bulunan yırtıcı doğan, Ümraniye Belediyesi Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi altına alındı.

Yukarı Dudullu Mahallesi’nde yaralı bir halde vatandaşlar tarafından bulunan yırtıcı doğan, Ümraniye Belediyesi ekiplerince alınarak hayvan bakım ve rehabilitasyon merkezinde tedavi altına alındı. Yırtıcı olması nedeniyle güçlükle de olsa tedavisi süren yaralı doğan, tedavisi tamamlandıktan sonra tekrar doğaya bırakılacak.

“TELEKLERİNİ KESMİŞLER”

Doğanın tedavi süreci ile ilgili bilgi veren Veteriner Hekim Esma Çerkes, “Bize geldiğinde genel durumu pek iyi değildi. Antibiyotik, vitamin kompleks ve genel durum yükseltici ilaçlar kullandık. Telekleri kısa olduğu için uçamıyor. Büyük ihtimal kesmişler teleklerini, o yüzden kısa görünüyor. Parmağında da ufak bir şişliği var” dedi.

Doğanın İstanbul’da çok nadir görülen bir kuş olduğunu, Beykoz civarında ormanlık bölgelerde tek tük rastlandığını belirten Çerkes, “Doğanlar avcı kuşlar. Diğer kuşlarla ve etle besleniyorlar. Tedavisi zor sürüyor. Koruma moduna geçip saldırganlaşabiliyor” dedi. Veteriner Hekim Esma Çerkes, nadir görülen kuşların türlerini devam ettirebilmeleri için vatandaşları duyarlı olmaya davet etti.