UEFA’dan yeni FFP kuralı

UEFA, Finansal Fair Play (FFP) kurallarında düzenleme yaptı. Buna göre, kulüpler gelirlerinin yüzde 70'ini harcayabilecek.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Finansal Fair Play (FFP) kurallarında yapılan değişiklikleri duyurdu. Yapılan açıklamada, yeni düzenlemelerdeki en büyük yenilik, oyuncu ücretleri ve transfer maliyetleriyle ilgili olarak daha iyi maliyet kontrolü getirmek için bir kadro maliyeti kuralının getirilmesi olacak.

“30 milyon € yerine 60 milyon €'ya yükseltilmiştir”

UEFA Başkanı Ceferin, "Yeni mali düzenlemeler Haziran 2022'de yürürlüğe girecek ve kulüplerin uyum sağlamaları adına 3 yıl içinde kademeli olarak uygulanacaktır. UEFA, kulüplerin yeni zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak için yeni önlemler almıştır. Kabul edilebilir sapma oranı 3 yılda 30 milyon € yerine 60 milyon €'ya yükseltilmiştir” diye konuştu.

Harcamalar yüzde 70’i geçmeyecek

UEFA, kulüplerin futbol bazlı harcamalarının, gelirlerinin yüzde 70'ini geçmeyecek şekilde ayarlama kararı aldığını açıkladı. UEFA'dan yapılan açıklamada, yeni düzenlemelerdeki en büyük yenilik, oyuncu ücretleri ve transfer maliyetleriyle ilgili olarak daha iyi maliyet kontrolü getirmek için bir kadro maliyeti kuralının getirilmesi olacak.

Haber Merkezi-İstanbul Gündemi