Türkiye'den yapay zekâ atağı: 50 bin kişiye istihdam sağlayacak

Yapay zekanın, 2030 yılında küresel büyümeyi yaklaşık yüzde 14 artırması bekleniyor.

Teknolojinin ekonomiye etkisi giderek artarken Türkiye'den yapay zekâ atağı gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi ile 2025 yılına kadar yapay zekâ alanında 50 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Türkiye’nin 2025 yapay zekâ stratejisine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapay zekâ alanında 50 bin kişilik istihdam yaratacak strateji ile Ar-Ge yapan firmalara verilecek devlet destekleri ve fonlama imkanları artacak. Yapay zekâ Ar-Ge harcamalarının toplam Ar-Ge harcamalarına oranının en az yüzde 15 olması sağlanacak. Atılan stratejik adımın inovasyon kültürünü yaygınlaştırması ve girişimciliği geliştirmesi bekleniyor.

HEDEF İLK 20 ÜLKE ARASINA GİRMEK

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi’nin 2025 hedefleri arasında yapay zekâ alanının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya katkısının yüzde 5’e yükselmesi bulunuyor. Stratejinin uygulama dönemi içinde uluslararası yapay zekâ endekslerindeki sıralamalarda Türkiye’nin ilk 20 ülke arasında yer alması bekleniyor. “Araştırma, Girişimcilik ve Yenilikçiliği Desteklemek” başlıklı stratejik önceliğe göre ise yapay zekâ alanında girişim sayısı bine çıkarılacak. Ayrıca geliştirilen yapay zekâ çözümlerinin kamu alımlarında ticarileştirilmeleri desteklenecek.

GİRİŞİMCİLERE DEVLET DESTEĞİ ARTIYOR

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi’nin öncelikleri arasında girişimciliği desteklemek olduğuna dikkat çeken IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, “Yapay zekâ alanındaki araştırma faaliyetlerinin ve girişimciliğin destekleneceği strateji ile yapay zekâ teknolojileri geliştirme ve uygulama alanlarındaki kamu destekleri artırılacak. Bu sayede özgün ürün, hizmet ve uygulamalar geliştiren girişim sayısı ve niteliği ivmelenecek. Yapay zekâ odaklı girişim sermayesi fonları etkinleştirilecek ve hacmi genişletilecek. Bizler de girişimcilerin yolunu açan tüm desteklerden verimli şekilde yaralanmaları için yanlarında olacağız.” bilgisini paylaştı.

10 YILDA 1 MİLYAR TL DESTEK

Yapay zekâ Ar-Ge projelerine fon sağlayan TÜBİTAK, son 10 yıl içerisinde yaklaşık bin 715 Ar-Ge ve yenilik projesine 1,7 milyar TL finansman desteği verdi. Yapay zekâ Ar-Ge projeleri için verilen desteklerin yüzde 41,2’si büyük işletmelere, yüzde 31,6’sı KOBİ’lere, yüzde 2,3’ü ise mentorluk ve tohum yatırımı oluşturması için teknoloji temelli bireysel girişimcilere sağlandı.

Haber Merkezi / İstanbul Gündemi