Türkiye’de gayrimenkul yatırım fonları büyüyor

Re-Pie Portföy Gayrimenkul Sektör Raporu’na göre Türkiye’de, son 2 yılda yoğun ilgi gösterilen yatırım araçlarından olan gayrimenkul yatırım fonlarının büyüklüğü 2021 yılında yüzde 18,1 artarak 13 milyar TL seviyesine çıktı.

Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından hazırlanan ‘Gayrimenkul Sektör Raporu’ yayımlandı. Türkiye gayrimenkul yatırım fonu piyasası büyümesini sürdürüyor.

Finansal güçlükler konut projesi yatırımlarında azalmaya neden oldu

Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş’nin Gayrimenkul Sektör Raporu’na göre son bir yılda ihraç dönemi devam eden toplam 83 gayrimenkul fonu yatırım aldı. Gayrimenkul yatırım fonu pazarının 2018 son çeyreğinden 2021 son çeyreğine kadar her üç aylık dönemde büyüdüğü gözlemlendi. Diğer taraftan, yükselen maliyetler ve yap-sat projelerin yaşadığı finansal güçlükler konut projesi yatırımlarında azalmaya neden oldu. Konut stokunun erimeye başlamasıyla 2022’den itibaren inşaat ruhsatlarına talep yeniden canlansa da artan inşaat maliyetlerine bağlı olarak projelerin tamamlanmasının zorlaşması konutta arz daralmasını getirdi. Kısa-orta vadede konut fiyatlarının enflasyonun üzerinde artacağı beklentisine vurgu yapılan raporda, uzun vadede konut talebinde yatırımdan daha çok ihtiyacın belirleyici olacağının altı çizildi.

Haber Merkezi-İstanbul Gündemi