TÜRKİYE DENİZ CANLILARI MÜZESİ’NE ONUR ÖDÜLÜ

Bin 500’ün üzerinde deniz canlısının mumyalanarak sergilendiği ve dünyada başka bir benzeri bulunmayan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi, onur ödülüne layık görüldü.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi Tesisleri’nde bulunan ve bin 500’den fazla deniz canlısının mumyalanarak sergilendiği Türkiye Deniz Canlıları Müzesi, Rumeli Balkan Güç Birliği Platformu tarafından ‘Onur Ödülü’ne layık görüldü.

 

Genç yaşlı herkesin yoğun ilgi gösterdiği ve ücretsiz olarak sergilenen müzede; devasa büyüklükteki köpek balıkları, vatoz ve orkinoslar başta olmak üzere mumyalanmış binlerce deniz canlısı yer alıyor.

 

‘UMARIM 300 YIL DAHA SÜRER’

 

Müzenin kurucusu Kenan Balcı müzeye olan ilgiden memnun olduğunu belirterek, “40 tır dolusu balığı mumyalayarak Türk halkına armağan ettik. Dünyada başka bir örneği bulunmayan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi, Onur ödülüne layık görüldü. Büyük emek olan müzemizde bu ödülü almak bizleri onurlandırdı. Bugün çocukken fotoğraf çektiren gençler şimdi çocuklarıyla fotoğraf çektirmeye geliyor. Umuyorum müze 300 yıl daha varlığını sürdürecek” dedi.

 

ÖDÜL, ÖĞRENCİLERE ADADI

 

Bin 500’ün üzerinde mumya deniz canlısını barındıran, özellikle öğrencilerin büyük ilgisini çeken müzeye 351 dernek adına Rumeli Balkan Güç Birliği Platformu Onur ödülü verdi. Ödülü öğrencilere adayan müzenin kurucusu Balıkçı Kenan Balcı; ‘Büyük emek ve uğraşlarımız sonucu bu müzeyi kurduk. Müzemizde en küçük hamsiden, en büyük orkinosa, köpekbalığına kadar binlerce deniz canlısı mevcut. Bize bu ödülü layık gören ve bizleri onurlandıran Rumeli Balkan Güç Birliği Platformu Başkanı Recep Osman Erdoğan’a ve yönetimine teşekkür ediyorum’ ifadesini kullandı.

 

DENİZLERİMİZDEKİ TÜM BALIKLAR ÖĞRENCİLERİ BEKLİYOR

 

Büyük küçük herkesin yoğun ilgi gösterdiği Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nin ücretsiz olduğu vurgusunu yapan Balcı: ‘Özellikle öğrencilerimizi müzemize bekliyoruz. Burası tam bir öğrenim merkezi gibi. Karasularımızda çıkan neredeyse her balık müzemizde var. Gün içerisinde ziyaret edebilirler. 30 senedir devam eden birikim var. Benim görüşüm 300 sene sonra da bu balıklar devam edeceği yönünde” diye konuştu.

 

DENİZLERİMİZİN KIYMETİNİ BİLELİM

 

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının bizlere bir lütuf olduğunu belirten Balcı, “Denizlerimiz tükenmeyen madenlerimizdir, ekmeden biçtiğimiz tarlalardır. Denizlerimizin ne kadar değerli olduğunu, denizlerimizden hangi ürünlerin çıktığını görsünler, bire bir dokunabilsinler ve balıklarımızın ne kadar önemli besin kaynağı olduğunu bilsinler diye bu hizmeti veriyoruz. Bu hizmeti inşallah gelecek nesillere de taşıyacağız. Çocukken fotoğraf çektiren ziyaretçilerimiz bugün çocuklarıyla birlikte gelip fotoğraf çektiriyorlar. Bu da bize mutluluk veriyor. Türkiye Deniz Canlıları Müzesi, Türk halkına armağan olsun” şeklinde konuştu.