TÜRKİYE DENİZ CANLILARI MÜZESİ ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Kurulduğu günden bu yana dünyada ve Türkiye’de tek olma özelliği taşıyan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi okulların kapanması ile birlikte öğrencilerin ziyaretçi akınına uğruyor.

Uzun yıllardır Türk kara surlarında yakalanan birçok balık türünü, mumyalayıp müze haline getiren İstanbul’un ünlü balıkçısı balıkçı Kenan Balcı müzeye olan ilgiden oldukça memnun. Özellikle gençlerin büyük ilgisini çektiğini vurgulayan Balcı; “Müzemize her gün yüzlerce ziyaretçi geliyor. Ziyaretçilerin birçoğu genç ve öğrenci. Buraya gelince heyecanlarını gizleyemiyorlar. Buda bizleri sevindiriyor. Birçok gencimize yaşadığımız denizlerdeki balık türlerini öğretiyoruz.” şeklinde konuştu. 

MÜZE YAZ TATİLİNİN VAZGECİLMEZİ OLDU

En küçük hamsiden en büyük orkinosa kadar binlerce deniz canlısını bünyesinde barındıran Türkiye Deniz Canlıları Müzesi öğrencilerin tatilde vazgeçilmezi oldu. Öğrencilerin meraklı bakışlar halinde balıkları inceleyip fotoğraf çektiklerini söyleyen Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı; “Yıllarca büyük emek harcayarak bu müzeyi kurduk. Müzede 41 tona yakın mumya balık mevcut bunlar ortalama 12 tır dolusu balık ediyor. 800 kiloluk orkinoslar, bir buçuk tonluk köpekbalıkları ve aynı zamanda Batman tür vatoz balıkları mevcut. Burada olan balıkların hepsi bizim denizlerimizde vardı. Artık zamanla yok olmaya başladılar. Buraya gelen öğrenciler buradaki dev balıkları görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Gelecek nesillere böyle bir müze bıraktığımız için çok mutluyum. Burası bir müze değil aynı zamanda bir bilgi deposu.” diye konuştu. 

BALIKLARIMIZ AZALIYOR

Beylikdüzü’nde bulanan müzede herkesi ücretsiz olarak ağırladığını ifade eden Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı, denizlerin insanlar tarafından kirletilmesinden dolayı canlı türlerinin azaldığını söyledi. Balcı, “Yanlış avcılık ve kirlilik denizlerdeki canlı türlerinin yok olmasına neden oluyor. Balıklarımız azalıyor. Müzede bulunan balıkların bazılarının nesli tükenmek üzere. Hamsiler çok küçük balıklarımız. Küçük balıklar büyük balıkları davet eder. Küçük balığın olmadığı yere de büyük balık gelmez. Onun için hamsi, İstavrit çok değerli balığımız. Neden değerli? Çünkü; küçük balıklar büyük balıkları davet eder. Gel beni ye der. Küçük balığın olduğu denizde, büyük balıklar uzun süre meralarda kalır. Meralarımızda hamsi ve istavrit küçük balık sınıfındadır ve bol olan türlerdir. Küçük balık bol olursa büyük balıklar o denizlerden ayrılmaz. 1 ay kalacağı yerde 5-6 ay kalır ve okyanuslara gitmez.” İfadelerini kullandı.