Şişli’de milli mücadele ruhu yaşanacak

Şişli Belediyesi, 19 Mayıs’ın 103’üncü yılı kutlamaları kapsamında 16-19 Mayıs tarihleri arasında birbirinden özel etkinlikler düzenlenecek.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına üç gün öncesinden başlayacak. Milli mücadelenin ilk kıvılcımının atıldığı Şişli, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı, milli mücadele ruhuna yaraşır bir coşkuyla kutlamaya hazırlanıyor.

Kutlamalar 3 gün öncesinden başlayacak

Şişli’de 19 Mayıs kutlamaları, 16 Mayıs Pazartesi günü Atatürk Evi Müzesi önünde yapılacak olan etkinliklerle başlayacak. Seymenlerin halk oyunları gösterisi sonrasında, sanatçı Ali Altay’ın Ata Türküleri Konseri gerçekleştirilecek. Kutlama töreni;18 Mayıs Çarşamba günü saat 14.30’da Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde “Şişli’den Lozan’a; Bir Kurtuluşun Öyküsü” konu başlıklı panelle davam edecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Gönen’in moderatörlüğünde gerçekleşecek panele; Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Melda Cinman, Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülay Baran ve iktisatçı yazar Mustafa Sönmez panelist olarak katılacak.

Milli mücadele ruhuyla yürüyecekler

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları üçüncü gününde de coşkulu bir etkinliğe sahne olacak. Perşembe günü kutlamalarının buluşma adresi yine Halaskargazi Caddesi’ndeki Şişli Atatürk Evi Müzesi’nin önü olacak. Saat 19.30’da Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in de en önde eşlik edeceği 19 Mayıs Korteji, ellerinde meşalelerle Maçka Demokrasi Parkı’na kadar yürüyecek. 19 Mayıs coşkusu, Bukalemun grubunun Maçka Demokrasi Parkı’nda saat 20.30’da vereceği Senfonik Anadolu Rock Konseri ile doruğa çıkacak.

Bandırma vapurunun kaptanının ziyaret edecek

Başkan Muammer Keskin, 19 Mayıs Perşembe günü yapılacak kutlamalar öncesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gidişinde önem rol oynayan, Bandırma vapurunun Kaptanı İsmail Hakkı Durusu’nun Feriköy Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret edecek.

16 Mayıs 2022

Seymenler ve zeybekler gösterisi

Ali Altay Konseri-Ata Türküleri

Yer: Atatürk Evi Müzesi

Saat: 18.00

18 Mayıs 2022

Panel- “Şişli’den Lozan’a; Bir Kurtuluşun Öyküsü”

Yer: Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi

Saat:14.30

19 Mayıs 2022

19 Mayıs Korteji

Yer: Atatürk Evi Müzesi Önü(Başlangıç)-Maçka Demokrasi Parkı(Bitiş)

Saat: 19.30

Senfonik Anadolu Rock-Bukalemun Konseri

Yer: Maçka Demokrasi Parkı

Saat: 20.30

Göksenin Aktaş-İstanbul Gündemi