Silivri Belediyesi’nin 2022 yılı bütçesi oy birliğiyle kabul edildi

Silivri Belediyesi’nin 2022 yılı için oluşturulan 445 Milyon TL tahmini bütçesi, okunan komisyon raporunun ardından oy birliği ile kabul edildi.

Yatırımlar için toplam 127 Milyon 176.000 TL ödenek öngörüldüğünü belirten Başkan Yılmaz, “2022 yılı Silivri’miz için atılım ve yatırım yılı olacaktır.” dedi.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz başkanlığında tek gündem ile toplanan mecliste 2022 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçe görüşmesi yapıldı. 2021 yılında 338 Milyon TL olan bütçenin yüzde 32 artışla 445 Milyon TL öngörülmesi dikkatlerden kaçmadı.

“ATILIM VE YATIRIM YILI OLACAK 2022’YE 127 MİLYON TL YATIRIM ÖDENEĞİ”

2017, 2018, 2019, 2021 ve 2021 yıllarındaki bütçe gerçekleşmelerini tablo eşliğinde kamuoyu ile paylaşan Başkan Yılmaz, özellikle 2017 ve 2018 yılında yaşanan gelir-gider dengesizliğine dikkat çekerek, görevi devir aldığı 2019’un son çeyreğini bile denk bütçe ile kapattıklarını, devamında ise bütçe fazlası ile dönemi kapattıklarını belirtti.

İsrafı önleyen uygulamalar başta olmak üzere alınan tasarruf tedbirlerine vurgu yapan Başkan Yılmaz, bu sayede belediye tarihinde bir ilk yaşanarak 2020 yılı bütçesinin yüzde 11,28 oranında fazla verdiğini hatırlattı. 2022 yılı için hedeflenen 445 Milyon TL bütçe içerisinde sokak iyileştirmeleri, yeni park ve bahçeler, spor alanları, açık-kapalı pazar yerleri, yeni yollar, sağlık tesisleri, Gençlik ve Kültür Merkezi, kütüphane gibi birçok yatırım için toplam 127 Milyon 176.000 TL ödenek öngörüldüğünü belirten Başkan Yılmaz, “2022 yılı Silivri’miz için atılım ve yatırım yılı olacaktır.” dedi.

YILMAZ: “SİLİVRİ BELEDİYESİNİN GELİRLERİ ARTTI VE DAHA FAZLA HİZMET İMKÂNI SAĞLANDI”

Göreve geldikleri ilk yıl hazırladıkları “2020-2024 Stratejik Plan” hedefleri doğrultusunda 2020 yılı bütçelerinin de başarı ile uygulandığını, 9 aylık süresini geride kalan 2021 yılı bütçesinin uygulama sonuçlarına bakıldığında da sürecin başarılı bir şekilde tamamlanacağını söyledi.

“TEK KURUŞ BORÇ ALMADIK, FAİZ ÖDEMEDİK, TÜM HİZMETLERİ BELEDİYE BÜNYESİNDE YAPTIK”

Meclis’ten usulen borçlanma yetkisi almalarına karşılı, tek bir kuruş borçlanma yapmadıklarını ve bir kuruş faiz ödemediklerinin de altını çizen Yılmaz, yapılan hizmetlerden de bahsederek; kendisinden önce müteahhitler tarafından yapılan çöp toplama işlemini artık belediyenin kendisinin yaptığını, özelleştirilmiş olan yemekhane hizmetlerinin tekrar belediye bünyesine alındığını, park ve bahçelerdeki sulama ve  bakım işlerinin ihale edilmeyerek tamamının belediye bünyesinde ve yine belediyenin araç gereçleriyle yapıldığını söyledi.

“İSTANBUL’UN PARLAYAN YILDIZI SİLİVRİ”

Silivri’yi marka kent yapma çabalarının her geçen meyvelerini vermeye ve de çekim merkezi haline gelmeye başladığını belirten Yılmaz, yıllar itibariyle verilen yeni yapı ruhsatlarının sayısının artışından da bunun görüldüğünü, 2018’de 553, 2019’da 330, 2020’de 890, 2021’in 9 aylık bir dilimde ise 1.130 adet yeni yapı ruhsatı verdiklerini söyleyerek, “Silivri her geçen gün büyüyor, gelişiyor ve cazibe merkezi haline gelerek İstanbul’un parlayan yıldızı oluyor.” ifadelerini kullanarak, 2022 Mali Yılı Performans Programı ve Bütçesinin hayırlı uğurlu olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı.

OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Başkan Yılmaz’ın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Melih Yıldız, bütçenin rutin işler bütçesi olduğunu, hayal ettikleri Silivri’yi inşa etmenin bu bütçeyle zor olduğunu söyleyerek, yüzde otuz bir artış olsa da bütçenin enflasyona yenik düştüğünü belirtti.

Kavaklı’ya yapılan ilaç fabrikası dışında ciddi bir yatırım göremediklerini de sözlerine ekleyen Yılmaz, CHP olarak Silivri’ye kazandırılacak her yatırımın yanında olacaklarını ifade edip, tahmini bütçeye olumlu oy verdiklerini ifade etti.

AK Parti Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Filiz Güler ve MHP Grubu adına söz alan Grup Başkanvekili Erdoğan Gökalp Kalaycı’da, Silivri’ye yapılanların herkesin taktirini kazandığını, doğru kullanılan kaynakların sonucunun da görüldüğünü belirterek, Başkan Yılmaz ve ekibine teşekkür ettiler.

Selvi Sarıtaç / İstanbul Gündemi