RİDEF Başkanı Başça’dan Preveze Deniz Zaferi mesajı

Rize Dernekler Federasyonu (RİDEF) Genel Başkanı Hasan Başça, Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması’nın Andrea Doria komutasındaki Haçlı Donanması’na karşı kazandığı Preveze Deniz Zaferi’nin yıldönümünün gurur ve mutluluğunu yaşadığını belirten RİDEF Genel Başkanı Hasan Başça, yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı:

‘‘MAVİ VATANIMIZDA BAYRAĞIMIZI GURURLA DALGALANDIRMAYA İLELEBET DEVAM EDECEKTİR’’

‘‘Kaptan-ı derya Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Türk Donanması, 27 Eylül 1538’de, Adriyatik Denizi’nde Preveze Kalesi önünde Türk denizcilik tarihinin en büyük deniz savaşlarından birisinin sonucunda kendisinden çok daha güçlü düşman donanmasını yenerek büyük bir zafere imza atmış, Akdeniz'i bir Türk gölü, Türk donanmasını da Akdeniz'in hâkimi haline getirmiştir.

Aradan yüzyıllar geçmesine rağmen bugün bazı ülkelerin Doğu Akdeniz’de kendi tezleri doğrultusunda ortaya koydukları, hakla, hukukla bağdaşmayan birtakım coğrafi haritalara dayanarak, vatanımızın karasularını, kıta sahanlığını ve münhasır ekonomik bölgelerini yok sayma girişimlerini ibretle izliyoruz. Ancak müsterihiz. Kahraman Ordumuzun önemli güçlerinden biri olan Türk Deniz Kuvvetlerimizin; donanımlı, disiplini ve nitelikli personeliyle tezgâhlanmak istenen oyunlara geçit vermeyeceğine, ülkemizin hak ve menfaatlerini sonuna kadar koruyacağına güvenimiz ve inancımız tamdır. Çaka Bey, Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis ve Piri Reis gibi tarihimize mal olmuş büyük denizcilerin torunları, Mavi Vatanımızda bayrağımızı gururla dalgalandırmaya ilelebet devam edecektir.’’

‘‘ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE, KAHRAMAN GAZİLERİMİZİ MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUM’’

Bugün denizlerdeki ulusal çıkarların korunması için teknolojik gücü yüksek bir donanmaya sahip olunması noktasında denizcilik sektörünün de önemli bir sınav verdiğine dikkat çeken RİDEF Genel Başkanı Hasan Başça, ‘‘MİLGEM projesi kapsamında çeşitli sınıflardaki birçok gemi Türk tersanelerinde başarıyla imal edilmiştir, yeni gemilerin inşası halen devam etmektedir. Artık Türk tersaneleri askeri gemi üretimi konusunda ulaştığı bilgi birikimi ile daha yeni ve ileri teknoloji gemileri inşa etme kapasitesine sahiptir ve bu konudaki ihtiyacı karşılamaya hazırdır. Preveze Deniz Zaferi'nin yıldönümü vesilesiyle zaferin mimarı Barbaros Hayrettin Paşa ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Göksenin Aktaş / İstanbul Gündemi