Ramazan Bayramı’nda sağlığınıza dikkat edin!

Dyt. Nejla Kazoğlu, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde sağlıklı beslenme ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Kazoğlu, “İkramların tümünü tüketmemek gerekiyor” dedi.

Bayram ziyaretlerinde bizi çeşit çeşit tatlılar, çikolata, şeker, kahve, çay gibi içecekler ikram ediliyor. Dyt. Nejla Kazoğlu da sağlıklı beslenme önerileri verdi.

“Her yerde ikram kabul etmeyin”

Sağlıklı beslenme vurgusu yapan Dyt. Nejla Kazoğlu, “Gidilen misafirliklere aç karından ziyade; saatine göre ana veya ara bir öğün yaparak tok karna gitmek süreci daha sağlıklı geçirmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple öğünlerinizi düzenli ve dengeli yapmak, protein ve sebze tüketimiyle beraber su tüketiminizi arttırmak daha iradeli olmanıza yardımcı olacaktır. Bayram ziyaretlerinde, hamurlu, şerbetli ağır tatlılardan uzak durun. Bunun yerine sütlü tatlılar, meyveli tatlılar ve meyve tercih edin, şeker ve çikolata tüketimi de sınırlandırın. İkramlar konusunda seçici davranıp her yerde ikram kabul etmeyin. İçecek olarak ise asitli, şekerli içecekler yerine daha besleyici ve doyurucu olan su, ayran veya mineralli su tercih edebilirsiniz. Kafein içeriği yüksek olan çay ve kahve tüketimine sınırlandırıp, bunlar yerine bitki çayları tercih edin” uyarısında bulundu.

Haber Merkezi-İstanbul Gündemi