Oygür: ‘‘Sahte Atatürkçülerin ve Cumhuriyetçilerin” maskelerini indirmek görevimiz var

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkan Prof. Dr. Tülin Oygür, ''Afganistan’ı tanıyoruz” açıklamasının ardından Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne karşı bir linç kampanyası başlatıldığını kaydetti.

''Afganistan’ı tanıyoruz” açıklamasının ardından Cumhuriyet Kadınları Derneği’ne (CKD) karşı bir linç kampanyası başlatıldığını kaydeden CKD Genel Başkan Prof. Dr. Tülin Oygür, linç kampanyası yürütenlerin emperyalist dünyanın parayla devşirip ödüle boğdukları temsilcileri olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Kadınları Derneği adına yazılı bir açıklama yapan Prof. Dr. Tülin Oygür, “Bağımsız Afganistan’ı tanıyoruz” başlığıyla yapılan açıklamanın arkasında olduklarını kaydetti. Oygür, ‘‘Ortaya çıkan durum, ülkemizdeki emperyalist kültürel saldırının bazı kesimlerde Atat‘Atatürk Devrimlerini Koruma ve Savunma Görevimizin Başındayız’ürkçülüğü getirip bıraktığı yeri görmemiz açısından ders niteliğinde olmuştur.’’ dedi.

OYGÜR: ‘‘BİZ ‘EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR, FENDİR’ DİYENLERDENİZ’’

Dermeğe karşı bir linç kampanyası başlatıldığını belirten CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür, ‘‘Derneğimize karşı linç kampanyası yürütenler, emperyalist dünyanın, içimizden devşirip paraya ve ödüle boğdukları temsilcileridir. Dünyaya antiemperyalist mücadeleyi öğreten Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerini ve devrimlerini bu maskeli cenahın kirli dilinden ayrıştırmak biz Cumhuriyet Kadınlarının birinci görevidir.

Yaptığımız açıklamanın arkasındayız. Açıklamamızda Taliban’ın şeriat yönetimini övmek yoktur. Olgulara duygusal bakmak, bilimden kaçmaktır. Taliban karşıtlığına saplanıp, ABD’nin Afganistan’dan kovulduğu gerçeğini görmezden gelmek bilime aykırıdır. Biz “En hakiki mürşit ilimdir, fendir” diyenlerdeniz.’’ ifadelerini kullandı.

‘‘ŞERİATLA YÖNETİLECEK BİLE OLSA AFGAN HALKI LAİKLİĞE BUGÜN, DÜNDEN DAHA YAKINDIR’’

Çağdaşlık, laiklik, kadın ve çocuk hakkı konularında ilerlemenin işgal altındaki toplumlarda mümkün olamayacağına dikkat çeken CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür şöyle devam etti:

‘‘Bağımsızlık ve özgürlük, ilerlemenin de uygarlığın da laikliğin de ön koşuludur. Afganistan yüz yıldır İngiliz, Rus ve Amerikan emperyalizminin işgali altındadır. Afgan halkı varlık yokluk mücadelesi yürütmektedir. Afgan halkına bu mücadelesinde destek olmak tarihsel sorumluluğumuzdur. Şeriatla yönetilecek bile olsa Afgan halkı laikliğe bugün, dünden daha yakındır, çünkü her türlü belanın kaynağı olan emperyalizmi ülkesinden kovmuştur.

Hayatlarında Amerikan hegemonyasının dışında bir dünya tanımamış, öyle veya böyle bu hegemonyaya teslim olmuş, hatta göbekten bağlanmış kişilerin; kendine güvenden yoksun, milletine güvenden yoksun, kibirli ve hakaretamiz tavırlarla derneğimiz hakkında yürüttükleri linçin nedenini çok iyi biliyoruz. Sırtlarını dayadıkları emperyalist gücün dünya çapındaki yenilgisini hazmedemiyorlar. Efendilerinin kaleleri düştükçe onların da maskeleri düşüyor birer birer.

Açıklamamız sonrasında aramızdan ayrılan, Atatürk’e derin bağlılıklarını bildiğimiz arkadaşlarımıza kirli linç kampanyasına kapılmamalarını salık veriyoruz. Onları, “Mustafa Kemal Atatürk bugün aramızda olsaydı Afganistan’daki gelişmeleri nasıl değerlendirirdi?” sorusuna cevap aramaya davet ediyoruz. O’nun fikirlerini bir kez daha incelemelerini ve kararlarını buna göre vermelerini istiyoruz.

‘‘BİZ ANTİEMPERYALİST VE ATATÜRKÇÜ BİR DERNEĞİZ’’

Biz antiemperyalist ve Atatürkçü bir derneğiz; Cumhuriyet Kadınlarıyız. Kumda oynamıyoruz, papatya falı bakmıyoruz. Sahte “Atatürkçülerin”, sahte “Cumhuriyetçilerin” maskelerini indirmek görevimiz var, korkmuyoruz. Serinkanlılığımızı, birliğimizi, tarihsel gerçekçi bakış açımızı koruyoruz. Sorumluluğumuzu biliyoruz ve ona uygun davranıyoruz. Kendimize ve örgütümüze güveniyoruz.’’

Göksenin Aktaş / İstanbul Gündemi