Kamil Mrue’nin İstanbul’daki ilk sergisi ‘Blak’ sanatseverlerle buluşuyor

Kamil Mrue’nin İstanbul’daki ilk sergisi “Blak” 12 Kasım’da seyircisiyle buluşuyor.

Seyahatten uzak kalınan pandemi şartlarında Beyrut’tan gelen sanat eserleri sanatseverleri uzak diyarlara götürüyor.

Art Nouveau’da tanıtılacak eserler, Mrue’nin Beyrut’taki duygu ve yaşamına ışık tutuyor.

Kamil  Mrue 1967 yılında Lübnan’nın başkenti Beyrut’ta dünyaya geldi. 1981-1988 yılları arasında Beyrut, Londra, Paris ve Nice’te Klasik Bale ve Modern Caz Dansı eğitimi, Beyrut’ta Bükreş Opera Balesi hocalarından Rus Balesi dersleri aldı. Daha sonrasında 1988-2012 yılları içinde Modern Caz, Klasik Bale, Halk Dansları vb. dersleri vedi.

2013 yılında profesyonel olarak resim kariyerine başladı. Beyrut’ta Cafe De Prague, Exode Gallery ve L’Irregulier Gallery’de sergiler açtı.  Yıllardır süre gelen Lübnan’daki iç savaşın zorlukları karşısında, eserlerini koruyan Mrue, kendini daha iyi ifade ettiği İstanbul’a gelme kararı aldı. Yaklaşık 10 yıldır İstanbul’a aktif olarak gelen Mrue sonunda Türkiye’de ilk sergisini açmaya karar verdi.

Günümüzün pandemi şartlarında 23 eserini Beyrut’tan uçakla İstanbul’a getirdi. 6 dil bilen Mrue son olarak Türkçeyi öğrendi. Türk tarihini çok iyi bilen Mrue aynı zamanda İstanbul hayranı. Art Nouveau aracılığıyla 12 Kasım’da sergilenmeye başlanacak soyut resimler 15 Aralık’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Haber Merkezi / İstanbul Gündemi