İşçilerden 1 Mayıs açıklaması

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB, 1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nü, Maltepe Meydanı'nda kutlayacaklarını açıkladı.

DİSK ve KESK öncülüğünde Beşiktaş Barbaros Meydanı'nda yapılan basın açıklamasına; HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP İstanbul İl Eş Başkanı İlknur Birol, Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros’un yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve meslek örgütü temsilcisi destek verdi.

“Yüksek katılımlı kutlamalar gerçekleştireceğiz”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye'de işçi ve emekçilerle yüksek katılımlı kutlamalar gerçekleştireceklerini söyledi. Çerkezoğlu, başta asgari ücret olmak üzere ücret zamlarının enflasyonun altında kaldığını belirterek, işçi ve emeklilerin ücretlerinin ve çalışma koşularının düzeltilmesi için alanlarda olacaklarını ifade etti.

“Üretime dayalı bir ekonomi politikası istiyoruz”

Maaşlara zam yapılması gerektiğini vurgulayan Çerkezoğlu, "Asgari ücretin derhal Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun tekrar toplanarak güncellenmesini, bütün ücretlerde gerekli iyileştirmelerin yapılmasını, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çekilmesini, genç, kadın ve genel işsizliği önleyecek, kalıcı istihdam yaratacak üretime dayalı bir ekonomi politikası istiyoruz" dedi.

Haber Merkezi-İstanbul Gündemi