İHH Çekmeköy'den İdlib’e ziyaret

Çekmeköy İHH Temsilcisi Barış Kaplan, yönetim kurulu üyeleri Abdullah Gelgeç, Erdoğan Çınar, Harun Uruk ve Arama Kurtarma birimi Başkan Yardımcısı Kadir Sefil Suriye’nin İdlib bölgesinde çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

Ziyaretler öncesinde yurt içinde Reyhanlı Lojistik Merkezi ve Entegre Ekmek Üretim Tesisi, dünyada ilk konsept olan Katar devleti ile İHH ‘nın ortak yaptığı 800 öğrencisi olan ve içinde Uluslararası İmam Hatip Lisesi bulunan Eğitim Köyü’nde de bir dizi görüşmeler gerçekleştiren Çekmeköy temsilcileri çalışanlardan işleyiş ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İHH Çekmeköy temsilcileri   ziyaretlerinin ikinci gününde Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Suriye tarafına geçerek İHH’nın Babülhava Lojistik Merkezi, İdlib’de bulunan Uluslararası Doktorlar Derneği (AİD) ile İHH  ortaklığında yapılan Katarakt Merkezi ve Ortez-Protez merkezi gezerek hastaları da ziyaret etti.

İdlib ziyareti sonrası dünyanın en büyük çadır kampı olan Atme bölgesi başta olmak üzere tüm bölgelerdeki eğitim, yardım ve yetim çalışmaları da yerinde görüldü.

Çekmeköylü gönüllülerin desteği toplanan yardımla bölgede 3000 öğrenci ile eğitim veren okulun bir aylık öğretmen maaşları ödendi. Ayrıca  bölge için büyük öneme sahip  ekmek fırınına da un bağışında bulunuldu.

Göksenin Aktaş / İstanbul Gündemi