​​​​​​​İBB’NİN BORÇ TALEBİ ‘SINIRA’ TAKILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardımlar için talep ettiği borç miktarı, Cumhur İttifakı tarafından düşürüldü. CHP Grubu karara isyan etti.

İBB yönetiminin geçmiş dönemden kalan borçlar, yükselen döviz kuru ve salgına bağlı olarak artan sosyal yardımları karşılamak amacıyla 2 milyar 676 milyonluk borç talebi yetkisi, Cumhur İttifakı’nın yasa sınırlamasını gerekçe göstermesi nedeniyle 600 milyon liraya indirildi. Kararlar oybirliği ile kabul edildi.

 

İBB’nin önemli tasarruf tedbirler uygulanacak olmasına rağmen pandemi etkisi ile artan hakkediş tutarlarının, gelir-gider farkını 5 milyar TL'lik açık seviyesine çevireceği belirtilen toplantıda, yaşanacak olumsuz durumu dengeleyebilmek için 2020 bütçesinde onaylanan 4.3 milyar TL borçlanma yetkisinin geri kalan 3 milyarlık TL'lik kısmını proje, hizmet ve borç ödemeleri kapsamında onaylanmasının gerekliliğine işaret edildi. Teklifte, Kasım-Aralık döneminde kullanılmak üzere 1 milyar 906 milyon TL'lik iç borçlanma talebinde bulunuldu.

 

İBB Plan Bütçe Komisyonu, İBB'nin acil ihtiyaçlarının karşılanması ve bozulan nakit akışının iyileştirilmesi amacıyla toplamda 600 milyon TL borçlanma yetkisi verirken, istenen yetki talebinin yasal sınırları aştığını kaydetti.

 

2020’nin bitmesine 2 ay gibi bir süre varken, İBB Plan Bütçe Komisyonu’nun yasayı bahane etmesi akıllarda soru işareti bırakırken, CHP grubu tarafından da hizmetleri engelleme çalışması olarak değerlendirildi.

 

SELVİ SARITAÇ – İSTANBUL GÜNDEMİ