İBB’DEN İKİ ENGELLİ EĞİTİM MERKEZİ AÇILIŞI BİRDEN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, Başakşehir Kayabaşı’nda, Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi’ni (ÖZGEM) ve Avcılar Belediyesi Gülten Nakipoğlu Engelli Yaşam Merkezi’ni hizmete açtı.

İstanbul Büyükşehir Belediye’si, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde iki tesis açılışı birden yaptı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu önce Başakşehir Kayaşehirde inşaatı tamamlanan Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi (ÖZGEM) ve ardından da Avcılar Belediyesi Gülten Nakipoğlu Engelli Yaşam Merkezi’nin açılış törenlerine katıldı.

280 ÖĞRENCİ ÖZGEM’DE EĞİTİM ALACAK

Özel Gereksinimli Bireyler Eğitim Merkezi ÖZGEM’de, gelişimsel yetersizlik gösteren ve risk gruplarında yer alan bireylere, alanında uzman kadrolar tarafından dünya standartlarında eğitim, terapi ve destek hizmetleri sağlanacak.Günlük 280 öğrencinin eğitim ve terapi hizmeti alabileceği merkezde; 43 eğitimci ve terapist görev alacak. ÖZGEM’de, özel gereksinimi olan bireylere Rehabilitasyon Hizmetleri, Değerlendirme ve Seans Hizmetleri Ünitesi, İlköğretim ve Destek Eğitim Ünitesi (7-14 yaş), Erken Çocukluk Ünitesi (4-6 yaş) Aile Eğitim ve Terapi Ünitesi ve Kreş destek hizmetleri verilecek.

Konuşma ve Dil Terapisi, Motor Beceriler Sınıfı, Fizik Tedavi, Duyu Bütünleme Programı, Beslenme ve Diyetetik, ÖZGEM’de ücretsiz sağlanacak desteklerden bir kısmını oluşturuyor. Erken Müdahale ve Erken Çocukluk Ünitesi’nde bulunan Bireysel Eğitim Sınıfları ve Grup Eğitim Sınıflarının yanı sıra; her yaş grubuna yönelik oyun odaları ile engelli bireylerin ortak alanlarda yaşadıkları sıkıntılara çözüm üretilecek. İlköğretim Ünitesi, psikolog desteği ile 7-14 yaş aralığındaki engelli bireylere okula yönelik verilecek eğitimlerin yanı sıra, bireyleri gündelik yaşama hazırlama amacıyla oluşturulan Müzik Atölyesi, Görsel Sanatlar Atölyesi, Sosyal Beceriler Atölyesi ve Dikkat Atölyelerini de kapsıyor.

Ekrem İmamoğlu ve Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, ÖZGEM açılışından sonra Avcılar’a geçti. Burada CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile buluşan İmamoğlu ve Hançerli, “Avcılar Belediyesi Gülten Nakipoğlu Engelli Yaşam Merkezi”nin açılışına katıldı. Açılış için düzenlenen törende sırasıyla Hançerli, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu birer konuşma yaptı. Merkez, bağışçı iş insanı Hilmi Nakipoğlu’na plaket takdim edilmesinin ardından kesilen kurdele ile hizmete açıldı.