İBB Meclisi'nden 150 milyon avroluk borçlanmaya onay

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı ve Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Projelerinde kullanılmak üzere İBB Başkanına 150 milyon Avro borçlanma yetkisi verdi.

Lüfti Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirilen toplantıda, Finansman Müdürlüğü inşaat çalışmaları süren Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı ile birlikte Sabiha Gökçen Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı Projelerinde kullanılmak üzere 150 milyon Avro + KDV ve Sigorta Primi tutarında borç talebinde bulundu.

Komisyon raporunda, borçlanmanın çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan veya İller Bankası aracılığıyla yapılması şartı ile İBB Başkanına yetki verilmesinin uygun olduğu belirtildi.

Mecliste ayrıca eylül ayında AK Parti ve MHP'nin ortak önerisiyle gündemine alınan İBB Meclisi karar özetlerinin ulusal, bölgesel ve yerel gazetelerde yayınlanmasını içeren teklif de görüşüldü. Gündem maddesi mecliste oy birliği ile kabul edildi.

Selvi Sarıtaç / İstanbul Gündemi