HÜSEYİN BAŞ’TAN YARGI SİSTEMİ HAKKINDA AÇIKLAMALAR

Bağımsız Türkiye Partisi lideri Hüseyin Baş yaptığı açıklamada, "Kuvvetler ayrılığı prensibi şeklen değil, tüm ruhuyla yaşatılmalıdır. Siyasetin müdahale ettiği bir hukuktan adalet beklenemez" dedi.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Ali Ünal Emiroğlu ve gazeteci yazar Harun Kayacı'nın katılımıyla Meltem TV'de yayınlanan 'Haber Ötesi' programına konuk oldu.

 

Programda kendiyle ve siyasi anlayışıyla ilgili yöneltilen tüm soruları yanıtlayan BTP lideri Hüseyin Baş'a programda yöneltilen ilk soru, tüm Türkiye'de özellikle gençler tarafından beğenilen 'Var Bi Hayalimiz' sloganının nasıl ortaya çıktığı ve kendisinin hayalinin ne olduğu şeklinde oldu. 'Var bi hayalimiz' sloganının insanlarımızın çok beğenisini kazandığını ifade eden BTP Genel Başkanı Baş, "Kongre sloganı çok önemli bir konu. 'Var bi hayalimiz' olsun dedim. Hangi motivasyonla bu sloganı seçtiniz diye sorarsanız. Bizi insan yapan en temel vasıflarımızdan biri hayal kurabilme kabiliyetimizin varlığıdır. Benim en büyük hayalim, hayal kuran bir Türkiye'nin başında olup, o hayallerini gerçekleştirmek isteyen insanların hayallerinin gerçekleşmesini sağlamaktır. Milletimizin hayallerini yakışır bir insani çerçevede yaşamaya muktedir kılmaktır" dedi.

 

“GENÇLER BENİM ŞANSIM BEN DE GENÇLERİN ŞANSIYIM”

 

Programda BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'a programda Türkiye'de seçmenlerin davranışı konusundaki düşünceleri de soruldu. Kendisine yöneltilen, 'Seçmenlerin ülke sorunlarına gerçek çözümü sunan anlayışlara değil de genellikle çözümü olmayanları destekliyor olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz' şeklindeki soruya yanıtında Bağımsız Türkiye Partisi'nin 19 yılını doldurmuş bir siyasi parti olduğuna dikkat çeken BTP lideri Baş, bu zaman zarfında soruda ifade edilen olguyu parti olarak yaşadıklarını söyledi.

 

Hüseyin Baş, "BTP'nin 19 yıllık siyasi hayatında bunları hep yaşadık. Ancak benim hedeflediğim ve hayal ettikleri Türkiye'yi onların istediği şekilde kendilerine sunmak istediğim öncelikli seçmen kitlesi gençlerdir. Bu konuda mütevazı olamayacağım; gençlerin en büyük şansı benim. Çok şanslılar; bu işe talip benim gibi bir insan var. Benim de en büyük şansın bu gençler. Türkiye'de artık kuşak değişti. Türkiye'nin en az yüzde 60'ını oluşturan gençler artık o popülist sözlere prim vermiyor. Artık gerçeklerin peşindeler ve iyi bir gelecek istiyorlar. O yüzden bunun da benim en büyük şansın olduğunu düşünüyorum" dedi.

 

“DEVLET YÖNETİMİNDE EN ÜSTÜN KAVRAM ADALETTİR”

 

 

Haber Ötesi programında BTP Genel Başkanı Hukukçu Hüseyin Baş'a son günlerde pek çok tartışmaya konu olan yargı ve adalet konusuyla ilgili sorular da yöneltildi. 'Bağımsız ve tarafsız yargı için stratejiniz nedir?' sorusuna BTP lideri Baş, "Bizim yasalarımızda bir eksik yok. Burada yasal düzenlemelerden çok bir duruş değişikliğine ihtiyacımız var" dedi.

 

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün hukukun ve adaletin temsilcileri olan hâkim ve savcılarımız yürütme dediğimiz erkin baskısını üzerlerinde fazlasıyla hissediyorlar. Bunu biliyoruz, öncelikle bunlardan kurtulmamız lazım. Kimsenin önünde eğilmesinler, iliklemesinler diye yargı mensuplarının cübbesinin önünde ilik yoktur. Çünkü devlet yönetiminde adalet her şeyden üstündür. Bu adalet kavramını yerli yerine oturtmamız gerekmektedir. Bunu başardığımız takdirde, yani 'bu ülkede hâkimler var' diyebildiğimiz zaman biz adaleti temin etmişiz demektir. Bu dediğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de anlayışıdır. Geçen günlerde Adalet Bakanı'nı dinliyorum, baktım Sayın Bakan da şikâyet ediyor. Oysa o şikâyet ettikleri sorunları çözmesi gereken insanlar kendileri. Bu sorunları çözmenize engel olan mı var, yaptırmayan mı var? Türkiye'de öyle bir noktaya gelindi ki iktidarın en çok yaptığı şey şikâyet etmek. Oysa milletin verdiği oylarla oturulan o makamlar şikâyet etme makamı değildir. Sanki muhalefet partisinin sözcüsü gibi konuşan Adalet Bakanı'nı dinlediğimde, 'keşke bu kişi Adalet Bakanı olsa' dedim... En başka dediğim gibi şahsi hayallerimizi bir kenara bırakmalıyız, bizim hayalimiz toplumun hayali olmalıdır."

 

“KUVVETLER AYRILIĞI SÖZDE KALMAMALI”

 

“Programdaki değerlendirmelerinde Türkiye'deki adalet mekanizmasında yaşanan sorunların üzerinde ağırlıkla duran BTP Genel Başkanı Hukukçu Hüseyin Baş, "Yasama, yürütme ve yargı erklerinin bağımsızlıkları şeklen değil, tüm ruhuyla yaşatılması gereken bir kavramdır. Siyasetin müdahale ettiği bir hukuktan adalet beklenemez. Bunu kim yaparsa yapsın yanlıştır. Yasama, yürütme ve yargı erklerinin bağımsızlıkları şeklen değil, tüm ruhuyla yaşatılması gereken bir kavramdır. Kuvvetler ayrılığı prensibini işletilmesi devletimizde en temel unsur olmalıdır. Yasama, yürütme ve yargı erkleri olması gerektiği gibi bağımsız bir işleyişte olmazlarsa doğru yapılan şeyler bile yanlış sonuçlar doğuracaktır"