Görme engellilerden görünür etkinlik

Görme Özürlüler Derneği’nin Dünya Engelliler Günü kapsamında geleneksel hale getirdiği kahvaltılı organizasyon, bu yılda yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Merkezi Bakırköy Zuhuratbaba Mahallesi’nde olan Görme Özürlüler Derneği’nin “Geleneksel Dünya Engelliler Günü Kahvaltı Organizasyonunu” Fenerbahçe’nin efsane futbolcularından ‘Tavşan Mustafa’ lakaplı Mustafa Arabacıbaşı’nın sahibi olduğu Makriköy’de gerçekleştirildi. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, kahvaltılı organizasyonun onur konuğu oldu.

CHP, AK Parti, İYİ Parti, Deva Partisi ve Memleket Partisi’nin ilçe başkanları ve yöneticilerinin de katıldığı kahvaltılı organizasyona, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı. Abide Lions Branch Kulübü’nün tekerlekli sandalye bağışında bulunduğu kahvaltıda, GÖZDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Varlık ve yönetim kurulu üyeleri, tüm katılımcılara teşekkür ederek kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

GÖZDER Başkanı Ali Varlık, görme engellilerin sadece Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık’ta değil, her gün hatırlanması gerektiğinin altını çizerek, yönetim kurulu olarak, görme engelli bireylerin yaşam kalitesini arttırmak için gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

Gözder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ercan’da, hedeflerinin engellilerin politik, ekonomik, sosyal ve kültürel hayattaki görünürlüğünü sağlamak, daha rahat bir yaşam sürmeleri için çözüm üretmek, sahip oldukları haklara dair farkındalığı artırmak ve yaşadıkları zorluklara son vermeyi hedeflediklerini ifade etti.

Programın sonunda GÖZDER yönetim Kurulu, kendilerine destek veren tüm kurum temsilcilerine özel yapım Kur’an-ı Kerim ile birlikte plaket takdim etti.

Selvi Sarıtaç / İstanbul Gündemi