‘GÖNÜLLÜ KAHRAMANLAR’ SERTİFİKALARINI ALDI

Ümraniye’de arama ve kurtarama eğitimlerini başarı ile tamamlayan DAYMED üyesi gönüllülere sertifikaları dağıtıldı.

Namık Kemal Mahallesi’nde arama kurtarma eğitimlerine katılan Doğal Afetler ve Yoksullukla Mücadele Eğitim Derneği üyesi 29 gönüllüye, Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

 

Afetlerin dünyanın gündeminde olduğu gibi Türkiye’nin de gündeminden düşmediğini belirten Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, “Deprem artık Türkiye’nin gerçeği haline geldi. Depreme alışmak için ne yapmak lazım. Bilgiye sahip olmak lazım. Hem binalar konusunda hem yollar konusunda hem yapılan bütün kamu binaları konusunda. O bilgiler fizik, kimya, biyoloji ve matematikten geçiyor. O matematiğe göre de hareket etmek gerekiyor. Japonlar bunu beceriyorsa, başarıyorsa biz niye başarmayalım. O zaman deprem öldürmez, eksik bilgiyle yapılan binalar öldürür. Bizim planlamayla alakalı problemimizi çok acilen bitirmemiz lazım” dedi.

 

İzmir depreminde görev alan başta arama kurtarma ekipleri olmak üzere tüm kurumlara teşekkür eden Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, arama kurtarma eğitimlerine katılan gönüllülere sertifikalarını verirken, İzmir depreminde görev alan arama kurtarma görevlilerine ise plaket takdim etti.