FUAT DÖNMEZ: ‘BAĞIMSIZ YARGI GEREĞİNİ YAPACAKTIR’

AK Parti Ümraniye Meclis Üyesi, amiral bildirisine tepki olarak bir açıklama yaptı.

Ümraniye Meclisi’nin oldukça gergin geçen Nisan ayı 1. oturumunda söz alan AK Parti Ümraniye Meclis Üyesi Fuat Dönmez, emekli amirallerin yapmış olduğu bildiri ile ilgili konuştu. Hiçbir gücün Millet iradesinden güçlü olmadığını söyleyen Dönmez, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

“3 Nisan 2021 tarihinde emekli 104 Amiral tarafından kaleme alınan ve demokrasi tarihimiz açısından kara bir leke olduğunu düşündüğümüz bildiri karşısında aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti, Anayasamızda açıkça ifade edildiği şekliyle, demokratik bir hukuk devletidir. 

Sultan Alparslan’dan, Mustafa Kemal Atatürk’e kadar binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelmiş çok güçlü bir devlet geleneğimiz vardır.

Devlet geleneğimizin bizlere öğrettiği en kutsal prensip, hâkimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu gerçeğidir.

Bu gerçeğe rağmen, yakın tarihimizde demokrasiyi sekteye uğratan birçok darbe ve bildiriye üzülerek hep birlikte şahitlik ettik.

Her bir darbenin ya da bildirinin milletimize yaşattığı acılar da hala zihinlerimizdeki tazeliğini korumaktadır.

Buna rağmen 104 emekli Amiralin, bir gece yarısı bildirisi ile milli iradeye parmak sallaması anlaşılabilir bir durum değildir.

Cumhuriyetimizin 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüdüğü, ülkemizin Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde dünyada söz sahibi olmaya yeniden başladığı bir dönemde, bir avuç emekli Amiralin bir araya gelip bildiri yayınlamış olmasını sıradan bir düşünce beyanı olarak anlamamız beklenemez.

Bu ülkede her bir birey özgürce düşüncesini izhar etme gücü ve iradesine sahiptir.

Ancak hiçbir güç ve irade millet iradesinden üstün değildir

Dolayısıyla;

Emekli olmuş 104 Amiral’in organize bir şekilde yayınladıkları, satır aralarında milletimize ve demokrasimize parmak salladıkları bu bildiriyi en yüksek perdeden kınıyor ve lanetliyoruz.

Emanetini taşımaktan şeref duyduğumuz milletimiz adına darbe vesayetçilerine bu kürsüden en yüksek sedayla sesleniyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan, Demokratik Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar olacaktır.

İktidara giden yolun demokrasiden geçtiğini isteseniz de istemeseniz de öğreneceksiniz.

Aziz milletimiz en son 15 Temmuz’da olduğu gibi kendi iradesine ve seçilmiş idarecilerine sahip çıkacaktır.

Darbe imalarınızla ve bildirilerinizle milletimizi hizaya soktuğunuz günler bir daha gelmemek üzere tarih çöplüğüne atılmıştır. Bu çöplük, millet iradesine saygı duymayan darbe heveslileriyle doludur. 

Millet iradesine karşı tehdit dili kullanan bu hadsiz bildiri için bağımsız yargımızın gereğini yapacağına olan inancımız tamdır.

Milli irademize kast edenler bundan önce olduğu gibi bundan sonra da darbeci olarak vicdanlarda mahkum olacaktır 

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”