FİLİZ ÖZTÜRK ÇELİK’İN ‘MUHALEFET ŞERHİ’NE MECLİSTE SANSÜR

Ümraniye Belediye Başkanlığı Meclis Denetim Komisyonu’nun hazırladığı denetim raporu muhalefet şerhi hakkında gündem dışı konuşmak isteyen Filiz Öztürk Çelik, AK Partili üyelerin tepkisi ile karşılaştı.

Olaylı ve tartışmalı geçen Ümraniye Belediye Meclisi Nisan ayı ilk oturumunda, denetim raporu muhalefet şerhi, AK Partili üyelerin ‘sansürüne’ uğradı. Raporu hazırlayan CHP’li Filiz Öztürk Çelik, gündem dışı olarak rapor hakkında konuşmak istediğini belirterek söz aldı. Henüz raporların okunmasına gelinmediğini söyleyen AK Parti ve MHP’li üyeler bu konuşmaya karşı çıkarak, Başkan Mucip Kopuz’un müdahale etmesini istedi. Başkan Kopuz, Çelik’e beş dakika konuşma süresi verdi.

“12 MÜDÜRLÜĞÜN DOSYASI GELMEDİ”

Yapılan ihalelerde kırım oranlarının Ümraniye Belediyesi’nde yüzde 80’lere kadar çıktığını belirten Filiz Öztürk Çelik, “Acaba bunları duymak mı istemiyorsunuz?” diyerek AK Partili üyelere seslendi. Ümraniye Belediyesi’nin iştirak şirketi ÜMTAŞ’ın neredeyse bütün ihaleleri aldığını ve ortada rekabet ortamının bulunmadığını belirten Çelik, “Burada adrese teslim ihaleleri görebiliyoruz” dedi. 30 adet müdürlükten 12 tanesine ait dosyaların kendilerine verilmediğini belirten Çelik, bu müdürlüklerin hesap faaliyetlerini inceleyemediklerini söyledi. Filiz Öztürk Çelik, Ümraniye Belediyesi’nin, mali disiplinin uygulandığı bir bütçe anlayışına geçmek zorunda olduğunu ve iştirak şirketi olan ÜMTAŞ’ı finansman aracı olarak kullanmaktan vazgeçmesi gerektiğini belirtti.