Erdoğan: ''Asgari ücret 4 bin 250 lira oldu''

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2022 yılı için asgari ücretin 4 bin 250 lira olarak belirlendiğini kaydetti. Ayrıca asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 yılı asgari ücretini açıklamak için kameraların karşısına geçti. Erdoğan, asgari ücretin yüzde 50 artışla 4250 TL yapıldığını açıkladı. Erdoğan, asgari ücretin üzerindeki gelir ve damga vergisinin kaldırılacağını söyleyerek bunun işverenleri 450 TL'lik bir yükten kurtaracağını ifade etti.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

''Nasıl bu yıl aralı kayında başında başladıysak önümüzdeki yılın aralık ayında işçi işveren bir araya gelmek suretiyle yine çalışmalarını sürdürecekler ve seçim öncesi o görüşmelerle seçime gideceğiz.

Bugün gerçekleştirilen dördüncü toplantıyla da nihai karar aşamasına gelinmiştir. Komisyon asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması yönünde görüş bildirmiştir. Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum gerek işçi gerek işveren kesimini temsilen taraflar gerçekten çok farklı bir anlayış içerisinde özveriyle bu süreci işlettiler. Bu bugüne kadar alışılmış bir yaklaşım metodu değildi. Bundan dolayı bir cumhurbaşkanı olarak çok mutluyum.

Bakanlığımız tarafından şahsıma aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de asgari ücreti belirledik. Buna göre 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır.''

Haber Merkezi / İstanbul Gündemi