ENFEKSİYONLARA KARŞI BASİT, ETKİLİ, UCUZ YÖNTEM

Ellerimizde 200’den fazla çeşitli bakteri ve virüs bulunuyor. Enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili ve ayrıca en ucuz yöntemin el temizliği olduğunu biliyor muydunuz?

Acıbadem Ankara Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Hakan Kutlu, el yıkama alışkanlığının hastalıklardan korumadaki önemini anlattı.

 

Günlük hayatta çok fazla bakteri ve virüsü ellerimizle vücudumuza taşıdığımızı belirten Kutlu “Bu bakteri ve virüsleri ellerimiz sayesinde sevdiklerimiz başta olmak üzere başka insanlara da bulaştırmakta ve hasta olmalarına neden olabilmekteyiz. Bir insanın saatte yaklaşık 20-25 kez elini ağza, burna ve göze götürdüğü düşünülürse hastalıkların geçişinde ellerin ne kadar önemli bir yer tutabildiği biraz daha iyi anlaşılabilir. Sadece el yıkama ile yaz aylarında ishal olgularının sayısı %50, kış aylarında solunum yolu enfeksiyonu sayısı %25 oranında azaltılabilmektedir” dedi.

 

20 SANİYE KURALI UNUTULMAMALI

 

El yıkamanın önemini anlatan Hakan Kutlu “Sosyal el yıkama, günlük yaşantıda herkesin uygulaması gereken el yıkama türüdür. Akan su altında, sabun ile ellerin en az 20 saniye boyunca yıkanması ve sonra kurulanması gerekir. Hijyenik el yıkama hastanelerde, sağlık çalışanlarının uygulaması gereken el yıkama türüdür. El yıkamanın enfeksiyon hastalıklarını azalttığına dair bilgi, yüzyıldır bilinmektedir. Özellikle koronavirüs pandemisini yaşadığımız bu dönemde salgınla mücadelede en önemli faktör; maske takma, sosyal mesafe yanında el yıkamadır” dedi.